Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mauzoleum Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mauzoleum Augusta jest otoczone przez Piazza Augusto Imperatore w centrum Rzymu
Mauzoleum Augusta jest otoczone przez Piazza Augusto Imperatore w centrum Rzymu

Mauzoleum Augusta zbudowane zostało na Polu Marsowym, w Rzymie,  w 29 roku p.n.e. przez Oktawiana Augusta jako miejsce pochówku dla siebie i swojej rodziny. Jest to budowla znajdująca się na szczycie sztucznego kopca, ustawiona jest na wysokim podium. Może nie ma konstrukcji tak skomplikowanej jak piramidy egipskie, ale i tak podobno można było zgubić się w środku.

Ma kształt koła o średnicy 87 metrów. Konstrukcja podium składa się z pięciu kręgów umieszczonych centrycznie wokół słupa o wysokości ponad 44 metrów, który prawdopodobnie zwieńczony był brązowym posągiem założyciela, Oktawiana Augusta. Przejście (dromos) prowadziło do korytarza umieszczonego pomiędzy trzecim i drugim (licząc od środka) pierścieniem. Korytarz prowadził do komór grobowych. Miejsce na prochy Augusta zostało przygotowane w centrum, wewnątrz filara. Członkowie rodziny, m.in. Oktawia, Agrypa, Germanik, Liwia, Tyberiusz, Kaligula i Klaudiusz, pochowani zostali w komorze grobowej między najmniejszym pierścieniem podium a filarem.

Naturalnie do dzisiejszego dnia nie zachowały się żadne szczątki cesarskie. Prochy składano w pięknie zdobionych urnach, wykonanych ze złota lub innego cennego metalu, które były interesującym łupem dla każdego. Podejrzewa się, że urny zostały zapewne wykradzione albo przez Wizygotów (410 n.e.), albo Wandalów (455 n.e.) w czasie zdobywania Rzymu lub też w czasach późniejszych, kiedy budowla popadała w ruinę. Prochy z kolei zostały zapewne po prostu wysypane.

Wejście do mauzoleum Augusta ulokowane było od strony południowej. Przed wejściem, po bokach, stały 2 obeliski egipskie. Sam kopiec przysypany był ziemią i zwieńczony brązowym pomnikiem cesarza.

W mauzoleum pochowano następujące osobistości: Marek Klaudiusz Marcellus w 22 p.n.e., Marek Agrypa w 12 p.n.e., Oktawia Młodsza w 11 p.n.e., Druzus Starszy w 9 p.n.e., Lucjusz Juliusz Cezar w 2 n.e., Gajusz Juliusz Cezar w 4 n.e., Oktawian August w 14 n.e., Germanik w 19 n.e., Druzus Młodszy w 23 n.e., Liwia Druzylla w 29 n.e., Agrypina Starsza w 33 n.e., Klaudiusz Neron Juliusz Cezar w 31 n.e., Tyberiusz w 37 n.e., Kaligula w 41 n.e., Klaudiusz w 54 n.e., Brytanik w 55 n.e., Poppea Sabina w 65 n.e., Nerwa w 98 n.e oraz Julia Domna w 217 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów