Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mauzoleum Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mauzoleum Augusta
Mauzoleum Augusta jest otoczone przez Piazza Augusto Imperatore w centrum Rzymu | Zdjęcie: sovraintendenzaroma.it

Mauzoleum Augusta zbudowane zostało na północnym skraju Pola Marsowego w Rzymie, nad Tybrem, w 29 roku p.n.e. przez Oktawiana Augusta, jako miejsce pochówku dla siebie i swojej rodziny. Jest to budowla znajdująca się na szczycie sztucznego kopca, ustawiona jest na wysokim podium.

Obiekt ma kształt koła o średnicy 87 metrów i zbudowany był z białego marmuru. Konstrukcja podium składa się z pięciu kręgów umieszczonych centrycznie wokół słupa o wysokości ponad 40 metrów, który prawdopodobnie zwieńczony był brązowym posągiem założyciela, Oktawiana Augusta. Przejście (dromos) prowadziło do korytarza umieszczonego pomiędzy trzecim i drugim (licząc od środka) pierścieniem. Korytarz prowadził do komór grobowych. Miejsce na prochy Augusta zostało przygotowane w centrum, wewnątrz filara. Członkowie rodziny, m.in. Oktawia, Agrypa, Germanik, Liwia, Tyberiusz, Kaligula i Klaudiusz, pochowani zostali w komorze grobowej między najmniejszym pierścieniem podium a filarem.

Naturalnie do dzisiejszego dnia nie zachowały się żadne szczątki cesarskie. Prochy składano w pięknie zdobionych urnach, wykonanych ze złota lub innego cennego metalu, które były interesującym łupem dla każdego. Podejrzewa się, że urny zostały zapewne wykradzione albo przez Wizygotów (410 n.e.), albo Wandalów (455 n.e.) w czasie zdobywania Rzymu lub też w czasach późniejszych, kiedy budowla popadała w ruinę. Prochy z kolei zostały zapewne po prostu wysypane.

Wejście do mauzoleum Augusta ulokowane było od strony południowej. Przed wejściem, po bokach, stały 2 obeliski egipskie, gdzie jeden znajduje się na Piazza dell Quirinale, a drugi obok bazyliki Santa Maria Maggiore. Sam kopiec przysypany był ziemią (na którym być może rosły cyprysy) i zwieńczony brązowym pomnikiem cesarza.

W mauzoleum pochowano następujące osobistości: Oktawia Starsza (pod 29 p.n.e.), Marek Klaudiusz Marcellus w 22 p.n.e., Marek Agrypa w 12 p.n.e., Oktawia Młodsza w 11 p.n.e., Druzus Starszy w 9 p.n.e., Lucjusz Juliusz Cezar w 2 n.e., Gajusz Juliusz Cezar w 4 n.e., Oktawian August w 14 n.e., Germanik w 19 n.e., Druzus Młodszy w 23 n.e., Liwia Druzylla w 29 n.e., Agrypina Starsza w 33 n.e., Klaudiusz Neron Juliusz Cezar w 31 n.e., Tyberiusz w 37 n.e., Kaligula w 41 n.e., Klaudiusz w 54 n.e., Brytanik w 55 n.e., Poppea Sabina w 65 n.e., Nerwa w 98 n.e oraz Julia Domna w 217 n.e.

Mauzoleum, po upadku Rzymu, przez wieki było używane w różnych celach: jako forteca, teatr czy hala koncertowa, co spowodowało że budowla zatraciła swój pierwotny wygląd m.in. główna komora grobowa i zaciemnione korytarze nie zachowały się do naszych czasów, a obecnie środek mauzoleum to pusty plac z rotundą powstałą na polecenie Mussoliniego. Warto odnotować, że dopiero w XX wieku, za rządów Mussoliniego, zdecydowano się usunąć bujną roślinność, która skrywała zabytek. Mauzoleum ostatnimi czasy poddano także istotnej renowacji, która pozwoliła udostępnić wnętrze zwiedzającym.

Rekonstrukcja Mauzoleum Augusta
Colosseum Rome Tickets

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów