Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryte na Węgrzech naczynie z monetami
Odkryte na Węgrzech naczynie z monetami

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb – blisko 7 tysięcy monet, które datowane są głównie na XV-XVI wiek. Wśród monet jest także obiekt rzymski.

Węgierskie muzeum „Ferenczy Múzeumi Centrum” prowadziło w latach 2019-2020 badania archeologiczne na stanowisku średniowiecznym, w miejscowości Újlengyel w gminie Pest. W pierwszym roku natrafiono jednie na 150 monet, w grudniu 2020 odkryto nowy zestaw monet. Znajdował się on np. w pękniętym garnku w niedalekiej odległości od poprzednich znalezisk.

Znaleziska to głównie monety Macieja Korwina (1458-1490), Władysława II Jagiellończyka (1490-1516) i Ludwika II Jagiellończyka (1516-1526). Badacze oceniają, że skarb zakopano zapewne około 1526 roku, w związku z bitwą pod Mohaczem.

Przechodząc do artefaktów rzymskich – wśród monet znajdował się denar cesarza Lucjusza Werusa, współrządcy Marka Aureliusza w latach 161-169 n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów