Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryte na Węgrzech naczynie z monetami
Odkryte na Węgrzech naczynie z monetami

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb – blisko 7 tysięcy monet, które datowane są głównie na XV-XVI wiek. Wśród monet jest także obiekt rzymski.

Węgierskie muzeum „Ferenczy Múzeumi Centrum” prowadziło w latach 2019-2020 badania archeologiczne na stanowisku średniowiecznym, w miejscowości Újlengyel w gminie Pest. W pierwszym roku natrafiono jednie na 150 monet, w grudniu 2020 odkryto nowy zestaw monet. Znajdował się on np. w pękniętym garnku w niedalekiej odległości od poprzednich znalezisk.

Znaleziska to głównie monety Macieja Korwina (1458-1490), Władysława II Jagiellończyka (1490-1516) i Ludwika II Jagiellończyka (1516-1526). Badacze oceniają, że skarb zakopano zapewne około 1526 roku, w związku z bitwą pod Mohaczem.

Przechodząc do artefaktów rzymskich – wśród monet znajdował się denar cesarza Lucjusza Werusa, współrządcy Marka Aureliusza w latach 161-169 n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów