Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najnowsze badanie naukowców – zestawiono na mapie drogi rzymskie i współczesne natężenie światła w nocy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mapa ukazująca drogi rzymskie
Mapa ukazująca drogi rzymskie

Najnowsze badanie naukowców miało na celu zestawienie na mapie sieci dróg rzymskich oraz współczesne natężenie światła w nocy. Następnie mapa została podzielona na siatki, i podjęto się porównania dróg rzymskich z obecną infrastrukutą, zaludnieniem i gospodarką.

Jak zaznaczają badacze uderzającym jest to, jak wiele współczesnych miast i ośrodków gospodarczych znajduje się przy byłych rzymskich drogach, które zastąpione zostały przez współczesne drogi, nierzadko, szybkiego ruchu. Nawet po upadku Cesarstwa na zachodzie, miasta przy drogach przetrwały.

Badanie opublikowano na łamach „Journal of Comparative Economics 50”, pod tytułem: „Roman roads to prosperity: Persistence and non-persistence of public infrastructure”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów