Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy analizują biały marmur

Naukowcy analizują biały marmur
Naukowcy analizują biały marmur | Zdjęcie: Michela Ricca et al

Naukowcy przeprowadzili prace badawcze, w celu określenia miejsca pochodzenia białego marmuru, wykorzystywanego masowo do pokrywania rzymskich budowli.

Rzymscy cesarze zwykle spędzali lato w mieście Baje, niedaleko Neapolu. Większość luksusowych willi z tego miasta znalazło się jednak pod wodą. Baje było to ważne „miasto termalne” istniejące od I wieku p.n.e. do III wieku n.e. Tam też odpoczywali cesarza August oraz Neron. Z czasem jednak budowle i miasto były stopniowo podtapiane w wyniku opadania strefy przybrzeżnej.

Badacze z Uniwersytetu w Kalambrii zdecydowali się potwierdzić, czy marmur stosowany do pokrywania budowli pochodził z Carrary i innych kamieniołomów z Turcji oraz Grecji. W tym celu naukowcy pobrali pięćdziesiąt próbek białego kamienia spod wody i przeanalizowali w laboratorium. Wykorzystano w tym celu między innymi mikroskop polaryzacyjny,  dyfrakcję rentgenowską oraz mikroskopię elektronową.

Następnie naukowcy porównali próbki z najbardziej znanymi białymi marmurami stosowanymi w okresie rzymskim w obszarze Morza Śródziemnego. Dane dowiodły, że dla budowy willi w Bajach wykorzystano tworzywo z kamieniołomów w: Carrara w Italii; Proconnesos, Docimium i Aphrodisias w Turcji; oraz Thassos, Paros w Pentelicon w Grecji. Jedynie pochodzenie pięciu próbek jest wciąż nieznane.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów