Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski Chrześcijan

Naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski Chrześcijan
Naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski Chrześcijan | Zdjęcie: ANDREAS SOLARO/AFP

W największych i najstarszych katakumbach Rzymu, naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski, będące dziełem wczesnych Chrześcijan.

Do odkrycia doszło w Katakumbach Domitylli, dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii laserowej. Wcześniej niewidoczne freski – ukryte pod warstwą brudu i wapnia – ujrzały światło dzienne. Znalezisko to pozwala naukowcom zdobyć więcej informacji o bogatych Rzymianach, którzy odeszli od tradycyjnej wiary rzymskiej na rzecz religii chrześcijańskiej w IV wieku n.e.

Pięknie wykonane, wielokolorowe freski zdobiły ściany dwóch krypt, które powstały dla kupców i urzędników państwowych. Dowodem na to są freski ukazujące jak zboże było transportowane statkami do portu w Ostii, a następnie przewożone mniejszymi łodziami do Rzymu rzeką Tyber. Tego typu krypty wydrążano w miękkiej skale wulkanicznej dla rodzin cesarskich funkcjonariuszy, którzy swoje bogactwo czerpali właśnie z obrotu zbożem lub produkcji chleba.

Na malowidłach dostrzec można także – centralnie ulokowaną – postać Jezusa, siedzącego na tronie oraz towarzyszących mu dwóch mężczyzn  – zapewne świętego Piotra i Pawła lub Nereusza i Achillesa, rzymskich żołnierzy którzy zginęli męczeńską śmiercią za głoszenie nowej wiary. Na freskach znajdują się sceny z Nowego jak i Starego Testamentu – Noe, Arka, cuda Chrystusa – oraz paw, będący symbolem życia pozagrobowego.

Freski powstały zapewne około 360 roku n.e., zaledwie kilka dekad po tym jak chrześcijaństwo stało się pełnoprawną religią w Imperium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów