Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski Chrześcijan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski Chrześcijan
Naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski Chrześcijan | Zdjęcie: ANDREAS SOLARO/AFP

W największych i najstarszych katakumbach Rzymu, naukowcy odkryli liczące 1600 lat freski, będące dziełem wczesnych Chrześcijan.

Do odkrycia doszło w Katakumbach Domitylli, dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii laserowej. Wcześniej niewidoczne freski – ukryte pod warstwą brudu i wapnia – ujrzały światło dzienne. Znalezisko to pozwala naukowcom zdobyć więcej informacji o bogatych Rzymianach, którzy odeszli od tradycyjnej wiary rzymskiej na rzecz religii chrześcijańskiej w IV wieku n.e.

Pięknie wykonane, wielokolorowe freski zdobiły ściany dwóch krypt, które powstały dla kupców i urzędników państwowych. Dowodem na to są freski ukazujące jak zboże było transportowane statkami do portu w Ostii, a następnie przewożone mniejszymi łodziami do Rzymu rzeką Tyber. Tego typu krypty wydrążano w miękkiej skale wulkanicznej dla rodzin cesarskich funkcjonariuszy, którzy swoje bogactwo czerpali właśnie z obrotu zbożem lub produkcji chleba.

Na malowidłach dostrzec można także – centralnie ulokowaną – postać Jezusa, siedzącego na tronie oraz towarzyszących mu dwóch mężczyzn  – zapewne świętego Piotra i Pawła lub Nereusza i Achillesa, rzymskich żołnierzy którzy zginęli męczeńską śmiercią za głoszenie nowej wiary. Na freskach znajdują się sceny z Nowego jak i Starego Testamentu – Noe, Arka, cuda Chrystusa – oraz paw, będący symbolem życia pozagrobowego.

Freski powstały zapewne około 360 roku n.e., zaledwie kilka dekad po tym jak chrześcijaństwo stało się pełnoprawną religią w Imperium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów