Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie
Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie | Zdjęcie: The Vindolanda Trust

Miecz, groty strzał oraz pociski do balist – to znaleziska w prowadzonych wykopaliskach w 2017 roku na terenie byłych rzymskich baraków jazdy w Vindolandzie – obozie rzymskim w północnej Anglii.

Badania prowadzone pod kamienną posadzką, jednego z kamiennych fortów przy murach Hadriana, ujawniły czarną, słodko pachnącą i świetnie zachowaną glebę, bez obecności tlenu. W ziemi natrafiono na liczne fragmenty drewnianych murów i podłóg, ogrodzeń, ceramiki i kości zwierząt. Naukowcy jasno stwierdzili, że w miejscu tym z całą pewnością znajdowały się baraki dla jeźdźców i ich zwierząt.

W miejscu tym znaleziono ślady po piecach, ogniskach oraz zagrodach. W kącie jednej z izb odkryto cienkie i ostre żelazne ostrze w drewnianej pochwie i z drewnianym uchwytem. W miejscu tym natrafiono także na siodło.

Parę tygodni później odnaleziono kolejne ostrze, a w jednej z izb mały drewniany dziecięcy mieczyk – dokładnie taki sam jaki obecnie mogą kupić turyści odwiedzający rzymskie mury Hadriana.

Wśród innych znalezisk są: drewnianych tabliczki do pisania, drewniane „klapki” do kąpieli, skórzane buty, noże, grzebienie, szpilki do włosów, broszki i szeroki asortyment rodzajów broni, w tym włócznie czy wspomniane wcześniej groty strzał i pociski balist. Z bardziej drogocennych rzeczy należy wspomnieć o odkrytych zdobieniach do uprzęży i elementów siodła, wykonanych ze złota, które uniknęły korozji.

Odnalezione artefakty znajdą się na wystawie w Muzeum w Vindolandzie już tej jesieni.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów