Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie

Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie
Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie | Zdjęcie: The Vindolanda Trust

Miecz, groty strzał oraz pociski do balist – to najnowsze znaleziska w prowadzonych wykopaliskach na terenie byłych rzymskich baraków jazdy w Vindolandzie – obozie rzymskim w północnej Anglii.

Badania prowadzone pod kamienną posadzką, jednego z kamiennych fortów przy murach Hadriana, ujawniły czarną, słodko pachnącą i świetnie zachowaną glebę, bez obecności tlenu. W ziemi natrafiono na liczne fragmenty drewnianych murów i podłóg, ogrodzeń, ceramiki i kości zwierząt. Naukowcy jasno stwierdzili, że w miejscu tym z całą pewnością znajdowały się baraki dla jeźdźców i ich zwierząt.

Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie

W miejscu tym znaleziono ślady po piecach, ogniskach oraz zagrodach. W kącie jednej z izb odkryto cienkie i ostre żelazne ostrze w drewnianej pochwie i z drewnianym uchwytem. W miejscu tym natrafiono także na siodło.

Parę tygodni później odnaleziono kolejne ostrze, a w jednej z izb mały drewniany dziecięcy mieczyk – dokładnie taki sam jaki obecnie mogą kupić turyści odwiedzający rzymskie mury Hadriana.

Niesamowite rzymskie znaleziska w Vindolandzie

Wśród innych znalezisk są: drewnianych tabliczki do pisania, drewniane „klapki” do kąpieli, skórzane buty, noże, grzebienie, szpilki do włosów, broszki i szeroki asortyment rodzajów broni, w tym włócznie czy wspomniane wcześniej groty strzał i pociski balist. Z bardziej drogocennych rzeczy należy wspomnieć o odkrytych zdobieniach do uprzęży i elementów siodła, wykonanych ze złota, które uniknęły korozji.

Odnalezione artefakty znajdą się na wystawie w Muzeum w Vindolandzie już tej jesieni.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów