Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowa technologia pomogła zbadać termy w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Termy w Pompejach
Termy w Pompejach

Nowe technologie z dziedziny fotografii i skanowania laserowego pozwoliły lepiej zbadać odkrycie w antycznych Pompejach – Republikańskie Termy – prawdopodobnie najstarsze łaźnie odnalezione w tym mieście. 

Projekt badawczy jest wspólnie realizowany przez Uniwersytet w Berlinie, Oxford i władze Pompejów. Prace zakładały dwuetapowy proces. W czasie pierwszej fazy, przeprowadzonej w marcu, podjęto się oczyszczenia terenu pod przyszłe wykopaliska. Druga faza, zakładała trzy-tygodniowe prace wykopaliskowe, które zakończyły się kilka dni temu. Celem było poznanie złożoności kompleksu i jak ewoluowały na przestrzeni wieków wykorzystywane przez Rzymian technologie.

Poza pracami wykopaliskowymi, stworzona została mapa obszaru, przy wykorzystaniu nowych technologii w dziedzinie fotografii i skanerów laserowych. Prace mają być w dalszym ciągu prowadzone. Władze Pompejów planują poddać renowacji Termy Republikańskie i udostępnić je dla odwiedzających.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów