Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryta rzeźba rzymskiej ręki to „dłoń boga”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryta rzeźba rzymskiej ręki to "dłoń boga"
Odkryta rzeźba rzymskiej ręki to "dłoń boga" | Zdjęcie: Courtesy of The Vindolanda Trust

Odnaleziona w rzymskim forcie Vindolanda rzeźba dłoni, zapewne związana była z kultem Jowisza Dolichenusa. Naukowcy podejrzewają, że na otwartej dłoni mógł się niegdyś znajdować mały wizerunek boga.

Jowisz Dolichenus był tajemniczym bóstwem Rzymian, którego wyznanie rozprzestrzeniło się w Imperium Rzymskim między wczesnym II a połową III wieku n.e. Najczęściej Jowisz ukazywany był ujeżdżając byka oraz trzymając siekierę i błyskawicę. Jowisz Dolichenus wywodzi się ze Wschodu. Kult dostępny był zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, o różnym statusie społecznym.

Odkryta rzeźba ręki zapewne była przyczepiona do kija / laski, którą błogosławiono wiernych. Co istotne, w forcie w Vindolanda znaleziono pozostałości świątyni Jowisza Dolichenusa, która datowana jest na III wiek n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów