Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryta rzeźba rzymskiej ręki to „dłoń boga”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryta rzeźba rzymskiej ręki to "dłoń boga"
Odkryta rzeźba rzymskiej ręki to "dłoń boga" | Zdjęcie: Courtesy of The Vindolanda Trust

Odnaleziona w rzymskim forcie Vindolanda rzeźba dłoni, zapewne związana była z kultem Jowisza Dolichenusa. Naukowcy podejrzewają, że na otwartej dłoni mógł się niegdyś znajdować mały wizerunek boga.

Jowisz Dolichenus był tajemniczym bóstwem Rzymian, którego wyznanie rozprzestrzeniło się w Imperium Rzymskim między wczesnym II a połową III wieku n.e. Najczęściej Jowisz ukazywany był ujeżdżając byka oraz trzymając siekierę i błyskawicę. Jowisz Dolichenus wywodzi się ze Wschodu. Kult dostępny był zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, o różnym statusie społecznym.

Odkryta rzeźba ręki zapewne była przyczepiona do kija / laski, którą błogosławiono wiernych. Co istotne, w forcie w Vindolanda znaleziono pozostałości świątyni Jowisza Dolichenusa, która datowana jest na III wiek n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów