Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jowisz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski bóg Jowisz
Autor: Mark Cartwright

Jowisz (Iuppiter), bóg światła i nieba, odpowiednik greckiego Zeusa. Był najpotężniejszym bogiem w panteonie. Syn SaturnaOpsy, mąż Junony. Wraz z nią i Minerwą tworzyli triadę bóstw państwowych, tzw. trójcę kapitolińską, którym poświęcono świątynię na Kapitolu.

Kult Jowisza Najlepszego i Największego (Iupiter Optimus Maximus) sięga czasów etruskich królów i koncentrował się w świątyni położonej na Kapitolu w Rzymie, gdzie ponoć zasiadał on w towarzystwie Junony i Minerwy. Czynnościami kultowymi opiekował się kapłan zwany flamen Dialis, który był najwyższy rangą w kolegium flaminów.

Początkowo Jowisz był bogiem zjawisk atmosferycznych, burzy, grzmotów i błyskawic, jednak później stał się opiekunem ludu rzymskiego oraz jego potężnym sprzymierzeńcem w toczonych wojnach. Jowiszowi poświęcone były zawody rozgrywane w rzymskim cyrku.

Jupitera czczono pod wieloma przydomkami: Iuppiter Stator („ten, który wstrzymuje uciekające wojska”), lub Iuppiter Victor („zwycięzca”).

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów