Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jowisz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski bóg Jowisz
Autor: Mark Cartwright

Jowisz (Iuppiter), bóg światła i nieba, odpowiednik greckiego Zeusa. Był najpotężniejszym bogiem w panteonie. Syn Saturna i Opsy, mąż Junony. Wraz z nią i Minerwą tworzyli triadę bóstw państwowych, tzw. trójcę kapitolińską, którym poświęcono świątynię na Kapitolu.

Kult Jowisza Najlepszego i Największego (Iupiter Optimus Maximus) sięga czasów etruskich królów i koncentrował się w świątyni położonej na Kapitolu w Rzymie, gdzie ponoć zasiadał on w towarzystwie Junony i Minerwy. Czynnościami kultowymi opiekował się kapłan zwany flamen Dialis, który był najwyższy rangą w kolegium flaminów.

Początkowo Jowisz był bogiem zjawisk atmosferycznych, burzy, grzmotów i błyskawic, jednak później stał się opiekunem ludu rzymskiego oraz jego potężnym sprzymierzeńcem w toczonych wojnach. Jowiszowi poświęcone były zawody rozgrywane w rzymskim cyrku.

Jupitera czczono pod wieloma przydomkami: Iuppiter Stator („ten, który wstrzymuje uciekające wojska”), lub Iuppiter Victor („zwycięzca”).

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów