Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto bardzo stary grób w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzadki grobowiec w Pompejach
Rzadki grobowiec w Pompejach

W 2015 roku archeolodzy odkryli niezwykle rzadki, pochodzący z IV wieku p.n.e. grób kobiety, który powstał w Pompejach jeszcze nie podporządkowanych Rzymianom. W tym czasie region znajdował się pod kontrolą Samnitów i jak twierdzą naukowcy, Rzymianie po przejęciu tych ziem odnosili się z szacunkiem do dziedzictwa pokonanego ludu. Znalezisko dowodzi, że Rzymianie nie zniszczyli miejsca pochówku i nie budowali w tym miejscu żadnych nowych budowli.

W przypadkowo odnalezionym grobie kobiety znaleziono amforę i gliniane dzbanki, jeszcze z substancją w środku. Dzbanki pochodziły z różnych części Italii, co dowodzi że Samnici posiadali liczne kontakty z innymi ludami na terenie Półwyspu. Naukowcy mają zamiar dokładniej zbadać znajdujące się w dzbankach substancje, ale już można powiedzieć, że zawierają jedzenie, wino i kosmetyki. Wyniki mogą być niezwykle ciekawe i wiele powiedzieć o życiu i diecie Samnitów.

Archeolodzy twierdzą także, że grób i znalezione przedmioty pozwolą lepiej zrozumieć rolę kobiety w społeczeństwie samnickim i normy społeczne jakie regulowały życie codzienne. Po wojnach samnickich w IV wieku p.n.e., miasto zostało podporządkowane Rzymowi, ten jednak utworzył autonomię administracyjną i językową. Obecnie mało wiemy o czasach przed-rzymskich Pompejów i naukowcy liczą, że odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć kulturę miasta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów