Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ciała kotów liczące około 2000 lat

Odkryto ciało kota liczące około 2000 lat
Odkryto ciało kota liczące około 2000 lat | Zdjęcie: Marta Osypińska

W antycznym mieście Berenike nad Morzem Czerwonym naukowcy odkryli mnóstwo zwierzęcych szczątek, które należały do ponad 80 kotów. Odkrycia dokonano w podwórzu rzymskiej posiadłości.

Zwierzęta pochowano albo jako pupile domowe, albo zgodnie z religijnymi i spirytystycznymi rytuałami, czego dowodzą znalezione przy nich artefakty: skorupki strusich jaj przy szyjach. Co więcej, wśród zakopanych szczątków natrafiono na pozostałości małpy – kotawca sawannowego.

Zwierzęta pochowano podwójnie – dorosły osobnik wraz z młodym. W tym czasie powszechnym było zabijanie kotów w Egipcie i ich mumifikowanie. W tym jednak przypadku zwierzęta zmarły śmiercią naturalną, a właściciele zapewnili im godziwy pochówek. Dowodzi to, jak silną pozycję posiadały koty w starożytności.

Cmentarzysko kotów znajduje się obok antycznego portu wojskowego. W użyciu pozostawało ono od końca I wieku n.e. do połowy II wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów