Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ciała kotów liczące około 2000 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto ciało kota liczące około 2000 lat
Odkryto ciało kota liczące około 2000 lat | Zdjęcie: Marta Osypińska

W antycznym mieście Berenike nad Morzem Czerwonym naukowcy odkryli mnóstwo zwierzęcych szczątek, które należały do ponad 80 kotów. Odkrycia dokonano w podwórzu rzymskiej posiadłości.

Zwierzęta pochowano albo jako pupile domowe, albo zgodnie z religijnymi i spirytystycznymi rytuałami, czego dowodzą znalezione przy nich artefakty: skorupki strusich jaj przy szyjach. Co więcej, wśród zakopanych szczątków natrafiono na pozostałości małpy – kotawca sawannowego.

Zwierzęta pochowano podwójnie – dorosły osobnik wraz z młodym. W tym czasie powszechnym było zabijanie kotów w Egipcie i ich mumifikowanie. W tym jednak przypadku zwierzęta zmarły śmiercią naturalną, a właściciele zapewnili im godziwy pochówek. Dowodzi to, jak silną pozycję posiadały koty w starożytności.

Cmentarzysko kotów znajduje się obok antycznego portu wojskowego. W użyciu pozostawało ono od końca I wieku n.e. do połowy II wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów