Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto fresk ukazujący Ledę z łabędziem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto fresk ukazujący Ledę z łabędziem
Odkryto fresk ukazujący Ledę z łabędziem | Zdjęcie: Ph. Cesare Abbate

W Pompejach natrafiono na rzymski fresk ukazujący Ledę z łabędziem. Fresk znajdował się w sypialni (cubiculum) w domu przy Via del Vesuvio.

Leda – według mitologii greckiej – była żoną króla Sparty Tyndareosa, w której zakochał się Zeus (Jowisz). Bogowi udało się uwieść kobietę, po tym jak zamienił się w łabędzia. Z ich związku narodziły się dzieci: Helena, Klitajmestra, Kastor i Polluks.

Źródła wykorzystane
  • Pompeii - Parco Archeologico

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów