Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.
Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

Archeolodzy odkryli grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e., którą pochowano w antycznym Viminacium (wschodnia Serbia). Zachowany szkielet należał do 3-letniego dziecka.

Ciało pochowano w ołowianej trumnie wraz z licznymi cennymi przedmiotami. Na klatce położono złoty medalion, obok ciała znaleziono kamienie półszlachetne, kilka monet, przy uszach złote kolczyki, a na prawej dłoni miała złoty pierścionek w kształcie węża.

Znalezisko znajdowało się na obszarze, gdzie tego typu odkrycia są częste. Do tej pory natrafiono w Viminacium na ponad 15 tysięcy sarkofagów i trumien z czasów rzymskich; przy czym trumien ołowianych do tej pory wydobyto jedynie 30. Naukowcy mają podejrzenia, że pochowana dziewczynka mogła pochodzić z Bliskiego Wschodu, gdyż stamtąd pochodził zwyczaj chowania zmarłego w ołowianej trumnie.

Odkrycia dokonano w trakcie akcji archeologicznej mającej na celu zabezpieczenie dotychczasowych odkryć, w związku z intensywnym wydobyciem węgla w regionie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów