Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.
Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

Archeolodzy odkryli grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e., którą pochowano w antycznym Viminacium (wschodnia Serbia). Zachowany szkielet należał do 3-letniego dziecka.

Ciało pochowano w ołowianej trumnie wraz z licznymi cennymi przedmiotami. Na klatce położono złoty medalion, obok ciała znaleziono kamienie półszlachetne, kilka monet, przy uszach złote kolczyki, a na prawej dłoni miała złoty pierścionek w kształcie węża.

Znalezisko znajdowało się na obszarze, gdzie tego typu odkrycia są częste. Do tej pory natrafiono w Viminacium na ponad 15 tysięcy sarkofagów i trumien z czasów rzymskich; przy czym trumien ołowianych do tej pory wydobyto jedynie 30. Naukowcy mają podejrzenia, że pochowana dziewczynka mogła pochodzić z Bliskiego Wschodu, gdyż stamtąd pochodził zwyczaj chowania zmarłego w ołowianej trumnie.

Odkrycia dokonano w trakcie akcji archeologicznej mającej na celu zabezpieczenie dotychczasowych odkryć, w związku z intensywnym wydobyciem węgla w regionie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów