Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto liczne rzymskie artefakty, w tym „liżącego” psa

Odkryto liczne rzymskie artefakty, w tym "liżącego" psa
Odkryto liczne rzymskie artefakty, w tym "liżącego" psa | Zdjęcie: Gloucestershire County Council/PA

W Gloucestershire (Anglia) odkryto wyjątkowy skarb – wykonane z brązu artefakty rzymskie, a w tym „liżącego” psa. Obiekty datowane są na IV wiek n.e.

Szczęśliwymi odkrywcami są poszukiwacze skarbów Pete Cresswell i jego szwagier Andrew Boughton. Naukowcy sądzą, że „liżący” pies jest przykładem uzdrawiającej statuy, która jest powiązana z rzymską świątynią zdrowotną w Lydney.

Prawdopodobnie odkryte obiekty były celowo zniszczone (poza wspomnianym posążkiem psa) i ukryte. Podejrzewa się, że mógł to uczynić robotnik, chcący przetopić w późniejszym czasie przedmioty.

Odkryte obiekty znajdą się na wystawie w The British Museum pod koniec roku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów