Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto nagrobek z klątwą w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto nagrobek z klątwą w Izraelu
Odkryto nagrobek z klątwą w Izraelu

Odkryto antyczny nagrobek z czerwonym napisem mówiącym: „Nawrócony Jakub przysięga na siebie, że każdy, kto otworzy ten grób, będzie przeklęty”. Obiekt znaleziono w antycznym mieście Bet Sze’arim, w Galilei, w Izraelu.

Naukowcy oceniają, że znalezisko datowane jest albo na okres późno-rzymski, albo wczesnobizantyjski. Nagrobek znaleziono w jaskini, która była częścią większego kompleksu , który odkryto już w zeszłym roku.

Klątwa napisana została, aby zapewnić spokój zmarłemu po śmierci i by uniemożliwić otwarcie grobowca. Jak przekazał zespół badaczy, nie będzie on  otwierał grobowca i uszanuje wolę zmarłego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów