Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto niezwykły rzymski garnek w Szwajcarii

Odkryto niezwykły rzymski garnek w Szwajcarii
Odkryto niezwykły rzymski garnek w Szwajcarii | Zdjęcie: Aargau Canton Archaeology Department

W rzymskim forcie Vindonissa w Szwajcarii odkryto niezwykły rzymski garnek zawierający lampy oliwne. Znalezisko datowane jest na I wiek n.e.

Razem w garnku znajdowały się 22 lampy oliwne udekorowane wizerunkiem bogini Księżyca Luna, gladiatora, lwa, pawia czy też sceny erotycznej. Co ciekawa, każda z lamp posiadała wykonaną z brązu monetę datowaną na 66-67 rok n.e. W garnku natrafiono także na zwęglone kawałki kości zwierząt.

Naukowcy wciąż nie wiedzą, skąd taka dziwna kombinacja zakopanego znaleziska.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów