Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto olbrzymią sieć tuneli pod byłą Świątynią Klaudiusza

Odkryto olbrzymią sieć tuneli pod byłą Świątynią Klaudiusza
Odkryto olbrzymią sieć tuneli pod byłą Świątynią Klaudiusza

Archeolodzy odkryli sieć podziemnych jezior pod fundamentami Bazyliki Świętego Jana i Pawła na wzgórzu Celiusa w Rzymie. Kościół powstał w roku 1100 na gruzach olbrzymiej rzymskiej Świątyni Klaudiusza z I wieku n.e.

Woda w jeziorach jest krystalicznie czysta. Naukowcy sądzą, że podziemna sieć jaskiń liczyć może nawet ponad 2 km, a korytarze posiadają szerokość od 8 do 1, 5 metra. Badacze będą w dalszym ciągu eksplorować tajemnicze miejsce. Uważa się, że do budowy wielkiej Świątyni Klaudiusza wykorzystano właśnie materiały z tych tunelów.

Taki kamieniołom to rzadkość w centrum antycznego Rzymu. Jak twierdzą specjaliści, zwykle Rzymianie prowadzili wydobycie poza miastem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów