Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto olbrzymią sieć tuneli pod byłą Świątynią Klaudiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto olbrzymią sieć tuneli pod byłą Świątynią Klaudiusza
Odkryto olbrzymią sieć tuneli pod byłą Świątynią Klaudiusza

Archeolodzy odkryli w 2018 roku sieć podziemnych jezior pod fundamentami Bazyliki Świętego Jana i Pawła na wzgórzu Celiusa w Rzymie. Kościół powstał w roku 1100 na gruzach olbrzymiej rzymskiej Świątyni Klaudiusza z I wieku n.e.

Woda w jeziorach jest krystalicznie czysta. Naukowcy sądzą, że podziemna sieć jaskiń liczyć może nawet ponad 2 km, a korytarze posiadają szerokość od 8 do 1,5 metra. Badacze będą w dalszym ciągu eksplorować tajemnicze miejsce. Uważa się, że do budowy wielkiej Świątyni Klaudiusza wykorzystano właśnie materiały z tych tunelów.

Taki kamieniołom to rzadkość w centrum antycznego Rzymu. Jak twierdzą specjaliści, zwykle Rzymianie prowadzili wydobycie poza miastem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów