Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto pozostałości rzymskiego miasta w Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie miasto w Hiszpanii
Rzymskie miasto w Hiszpanii

W Hiszpanii, w obecnym ośrodku Jimena de la Frontera, odkryto w 2016 roku pozostałości rzymskiego miasta. Istnienie ośrodka zostało potwierdzone za sprawą odnalezionych monet.

Można przeczytać na nich nazwę „OBA”, co odnosi się do nazwy miasta sprzed panowania rzymskiego. Wraz z podbojem regionu miasto przemianowano na Res Publica Obensis.

Archeolodzy odkryli drzwi, wieże, infrastrukturę hydrauliczną dopasowaną do górzystego terenu, świątynię, dobrze zachowane mury. Wybór miejsca, gdzie powstał ośrodek był nieprzypadkowy – wzniesienie gwarantowało dobry widok na okolice i gwarantował dobrą pozycję do obrony.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów