Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzadką monetę z okresu powstania żydowskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzadką monetę z okresu powstania żydowskiego
Odkryto rzadką monetę z okresu powstania żydowskiego | Zdjęcie: Ilan Shilimayev / Archaeological Experience at Emek Tzurim, City of David Foundation

W starożytnych kanałach ściekowych Jerozolimy natrafiono na prawdziwy zabytek – monetę, która pochodzi z okresu powstania żydowskiego (66-73 n.e.). Najprawdopodobniej obiekt został zgubiony przez jednego z powstańców, który bronił się przed rzymską ofensywą.

Moneta została wybita w roku 69 n.e. i wykonana jest z brązu. Na jednej ze stron znajduje się zapis: „Za odkupienie Syjonu”, słowa wybite antycznym językiem hebrajskim oraz wizerunek kielicha. Na drugiej stronie z kolei znajduje się napis: „Rok Czwarty”.

Jak twierdzą naukowcy zapewne moneta wypadła komuś na poziomie gruntu i poprzez wyrwę w drodze / chodniku wpadła do kanałów. Z drugiej strony obiekt znaleziono dokładnie w miejscu, gdzie ukrywali się rebelianci żydowscy. Co ciekawe, w tym samym miejscu naukowcy odkryli także miecz rzymski.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów