Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski miecz w koszarach jazdy niedaleko muru Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymski miecz w koszarach jazdy niedaleko muru Hadriana
Odkryto rzymski miecz w koszarach jazdy niedaleko muru Hadriana

Niedaleko pozostałości muru Hadriana natrafiono na zachowany rzymskim miecz. Do odkrycia doszło w słynnym forcie Vindolanda w północnej Anglii.

Kompletnie zachowany miecz znajdował się w byłej izbie mieszkalnej w koszarach rzymskich żołnierzy. Poza tym znaleziskiem wydobyto z ziemi inny miecz, dwa małe drewniane dziecięce mieczyki, włócznie, groty od strzał, śruby od balist czy katapult. Odkryto także pozostałości po siodłach, paskach i uprzężach.

Vindolanda słynie z tego, że na jej terenach udaje się odkryć kolejne wspaniałe znaleziska. Wynika to z tego, że artefakty pozostają w warstwie pozbawionej tlenu gleby i nie ulegają poważnemu rozkładowi.

Jak twierdzą naukowcy znaleziska są datowane na około 120 rok n.e. W tym czasie w forcie stacjonowała kohorta Tungri żołnierzy wojsk pomocniczych, pochodzących z terenów obecnej Belgii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów