Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski wrak z garum

Rzymski wrak
Rzymski wrak | Zdjęcie: CARABINIERI SUBACQUEI

Włoscy archeolodzy odkryli wrak rzymskiego statku, który przewoził tysiące dzbanów pełnych ówczesnego „ketchupu” antycznych Rzymian – garum.

Garum był to słony sos rybny o wyrazistym smaku, uzyskiwany ze sfermentowanych ryb. Uważany był on za przysmak wykwintnej kuchni rzymskiej i często zastępował drogą sól. Śmierdzący płyn produkowano masowo w fabrykach w Hiszpanii i Portugalii.

Wrak odnaleziono około 198 metrów pod wodą blisko brzegów Ligurii w północno-zachodniej Italii. Statek mierzył około 98 metrów długości i datowany jest na I/II wiek n.e.

Naukowcy sądzą, że jednostka przewoziła od 2000 do 3000 amfor lub glinianych dzbanów. Wyruszyć miała z portu Cadiz w Hiszpanii, znanego miejsca produkcji garum, a do celowo dotrzeć miała do Rzymu.

Liczący niemal dwa tysiące lat wrak jest jednym z pięciu odnalezionych na głębokich wodach Morza Śródziemnego statków rzymskich.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów