Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymski wrak z garum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski wrak
Rzymski wrak | Zdjęcie: CARABINIERI SUBACQUEI

W 2015 roku włoscy archeolodzy odkryli wrak rzymskiego statku, który przewoził tysiące dzbanów pełnych ówczesnego „ketchupu” antycznych Rzymian – garum.

Garum był to słony sos rybny o wyrazistym smaku, uzyskiwany ze sfermentowanych ryb. Uważany był on za przysmak wykwintnej kuchni rzymskiej i często zastępował drogą sól. Śmierdzący płyn produkowano masowo w fabrykach w Hiszpanii i Portugalii.

Wrak odnaleziono około 198 metrów pod wodą blisko brzegów Ligurii w północno-zachodniej Italii. Statek mierzył około 98 metrów długości i datowany jest na I/II wiek n.e.

Naukowcy sądzą, że jednostka przewoziła od 2000 do 3000 amfor lub glinianych dzbanów. Wyruszyć miała z portu Cadiz w Hiszpanii, znanego miejsca produkcji garum, a do celowo dotrzeć miała do Rzymu.

Liczący niemal dwa tysiące lat wrak jest jednym z pięciu odnalezionych na głębokich wodach Morza Śródziemnego statków rzymskich.

Źródła wykorzystane
  • Wreck Full of Ancient Roman 'Ketchup' Found, "Discovery", 11 grudnia 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów