Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie termy w mieście angielskim Chester-le-Street

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie termy w mieście angielskim Chester-le-Street
Odkryto rzymskie termy w mieście angielskim Chester-le-Street

W 2017 roku odkryto rzymskie termy w angielskim mieście, Chester-le-Street. Na pozostałości budowli natrafiono w ogrodzie jednej z rezydencji. Odkrycie rzuca nowe światło na historię regionu, w którym znajdował się rzymski obóz Concangis.

Zespół badaczy, zdający sobie sprawę z obecności w okolicy nieodkopanych zabytków, otrzymał pozwolenie od osoby prywatnej na rozpoczęcie wykopaliskach w jego ogródku.

Jak się okazało termy były częścią obozu wojskowego, a budowla rozciąga się na kilka pobliskich posesji. Część konstrukcji nachodzi na współczesne domy mieszkalne, jednak archeolodzy są w stanie oszacować długość budowli na 40 metrów. Łaźnie posiadały przebieralnię dla legionistów, basen z zimną wodą oraz izbę z ciepłym powietrzem. Obiekt datowany jest na 150 rok n.e., czyli rządy Hadriana. Wówczas to wspomniany fort Concangis został zbudowany, aby strzec okolicy.

Na terenie fortu natrafiono na pieczęć, która ujawniła, że stacjonowała tutaj V kohorta Galów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów