Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ślady po 66 obozowiskach Rzymian w północnej Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ślady po obozie w Tortolondro
Ślady po obozie rzymskim w Tortolondro. Czarne strzałki wskazują zarys obozu; białe drogę. |Zdjęcie: romanarmy.eu

Przy wykorzystaniu technologii teledetekcji naukowcy odkryli dziesiątki rzymski obozów na terenie północnej Hiszpanii, u podnóża Gór Kantabryjskich, które służyły armii rzymskiej do treningów jak i ochrony. Co więcej, wykorzystano liczne zdjęcia lotnicze oraz satelitarne.

Naukowcy zauważyli regularne zmiany w kształcie terenu, które zasugerowały, że mogą to być rowy i nasypy wykonane przez legionistów.

Odkrycia pozwolą badaczom lepiej zrozumieć proces podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian w I wieku p.n.e. Rozmieszczenie obozów potwierdza, że Rzymianie dbali o zaopatrzenie oraz skuteczną komunikację pomiędzy różnymi oddziałami.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów