Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ślady po 66 obozowiskach Rzymian w północnej Hiszpanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ślady po obozie w Tortolondro
Ślady po obozie rzymskim w Tortolondro. Czarne strzałki wskazują zarys obozu; białe drogę. |Zdjęcie: romanarmy.eu

Przy wykorzystaniu technologii teledetekcji naukowcy odkryli dziesiątki rzymski obozów na terenie północnej Hiszpanii, u podnóża Gór Kantabryjskich, które służyły armii rzymskiej do treningów jak i ochrony. Co więcej, wykorzystano liczne zdjęcia lotnicze oraz satelitarne.

Naukowcy zauważyli regularne zmiany w kształcie terenu, które zasugerowały, że mogą to być rowy i nasypy wykonane przez legionistów.

Odkrycia pozwolą badaczom lepiej zrozumieć proces podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian w I wieku p.n.e. Rozmieszczenie obozów potwierdza, że Rzymianie dbali o zaopatrzenie oraz skuteczną komunikację pomiędzy różnymi oddziałami.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów