Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto złoty pierścionek z Kupidynem w Brytanii

Złoty pierścionek z Kupidynem
Złoty pierścionek z Kupidynem | Zdjęcie: K. Hinds; © K. Hinds and Hampshire Cultural Trust, CC Attribution 2.0 Generic

Złoty pierścionek zawierający kamień z wygrawerowanym wizerunkiem Kupidyna, rzymskiego boga miłości, został odnaleziony przez amatora wykrywania metali niedaleko angielskiej wioski Tangley.

Naukowcy badający przedmiot datują go na IV wiek n.e., kiedy Brytania była częścią Imperium Rzymskiego. Grawerunek na onyksie ukazuje nagiego mężczyznę z jedną ręką opartą o kolumnę, trzymającego w drugiej pochodnię. Para małych skrzydeł sugeruje, że postać jest Kupidynem. Skarb trafił do muzeum w Hampshire.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów