Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono etruski grób

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odnaleziono etruski grób
Odnaleziono etruski grób

W 2015 roku w Umbrii we Włoszech odkryto etruski grób z sarkofagami wewnątrz, datowanymi na koniec IV wieku p.n.e. Znaleziska dokonał lokalny rolnik niedaleko małego miasteczka Città della Pieve, około 40 km od Perugii.

Co jest istotne odkrycie nie ma śladów zniszczeń po działalności złodziei. Odkryty sarkofag jest naprawdę wyjątkowym znaleziskiem, który może dać naukowcom wiele informacji o kulturze antycznej.

Prostokątna komnata zawiera dwa sarkofagi, cztery marmurowe urny i wiele rzeźbionych przedmiotów. Jeden z kamiennych sarkofagów posiada długą inskrypcję. Póki co naukowcom udało się wyczytać słowo „Laris”. Wyraz Lars było to popularne etruskie imię męskie. Wewnątrz trumny znaleziono szkielet, który należał do mężczyzny. Badacze sądzą, że odszyfrowanie dalszej części inskrypcji pozwoli poznać korzenie rodu mężczyzny, imiona rodziców oraz jego wiek w momencie śmierci.

Drugi sarkofag, pokryty malowanym tynkiem, również zawiera inskrypcję. Problem jednak polega na tym, że została ona uszkodzona w wyniku zawalenia się stropu komnaty w czasach antycznych. Trumna, ważąca około trzech ton i mająca ponad 2 metry długości, jest zaplombowana. Naukowcy spodziewają się znaleźć w środku szkielet innej osoby.

Obok sarkofagów znaleziono marmurową głowę pięknego młodzieńca, która pękła na wysokości szyi. Ponadto w grobie znajdowała się ceramika, słoje, w których składano pożywienie dla zmarłych na czas podróży po życiu oraz cztery urny.

Sarkofagi oraz wszelkie znaleziska z grobu zostały przetransportowane do muzeum w Città della Pieve, gdzie zostaną zbadane i poddane renowacji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów