Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono etruski grób

Odnaleziono etruski grób
Odnaleziono etruski grób

W Umbrii we Włoszech odkryto etruski grób z sarkofagami wewnątrz, datowanymi na koniec IV wieku p.n.e. Znaleziska dokonał lokalny rolnik niedaleko małego miasteczka Citt? della Pieve, około 30 km od Perugii.

Co jest istotne odkrycie nie ma śladów zniszczeń po działalności złodziei. Odkryty sarkofag jest naprawdę wyjątkowym znaleziskiem, który może dać naukowcom wiele informacji o kulturze antycznej.

Prostokątna komnata zawiera dwa sarkofagi, cztery marmurowe urny i wiele rzeźbionych przedmiotów. Jeden z kamiennych sarkofagów posiada długą inskrypcję. Póki co naukowcom udało się wyczytać słowo „Laris”. Wyraz Lars było to popularne etruskie imię męskie. Wewnątrz trumny znaleziono szkielet, który należał do mężczyzny. Badacze sądzą, że odszyfrowanie dalszej części inskrypcji pozwoli poznać korzenie rodu mężczyzny, imiona rodziców oraz jego wiek w momencie śmierci.

Drugi sarkofag, pokryty malowanym tynkiem, również zawiera inskrypcję. Problem jednak polega na tym, że została ona uszkodzona w wyniku zawalenia się stropu komnaty w czasach antycznych. Trumna, ważąca około trzech ton i mająca ponad 2 metry długości, jest zaplombowana. Naukowcy spodziewają się znaleźć w środku szkielet innej osoby.

Obok sarkofagów znaleziono marmurową głowę pięknego młodzieńca, która pękła na wysokości szyi. Ponadto w grobie znajdowała się ceramika, słoje, w których składano pożywienie dla zmarłych na czas podróży po życiu oraz cztery urny.

Sarkofagi oraz wszelkie znaleziska z grobu zostały przetransportowane do muzeum w Citt? della Pieve, gdzie zostaną zbadane i poddane renowacji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów