Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono modne rzymskie buty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odnaleziono modne rzymskie buty
Odnaleziono modne rzymskie buty

W 2016 roku, liczący 2000 lat, but rzymski został znaleziony w studni w Saalburg w Niemczech.

Saalburg był to rzymski fort, który chronił rzymskie granice przed germańskimi barbarzyńcami. Obok twierdzy znajdowała się osada. U szczytu swojego rozwoju ta „aglomeracja” zasiedlona była przez 2000 ludzi. Fort użytkowany był aż do 260 roku n.e.

Po raz pierwszy Saalburg odkryto w XIX wieku. Obecnie jego teren dopisany został do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a naukowcy wciąż natrafiają w trakcie wykopalisk na nowe przedmioty z czasów rzymskich.

Najnowsze znalezisko – wspomniany but – daje nam do zrozumienia, że Rzymianie posiadali także swoje podejście do mody. Znaleziony but jest niezwykle szczegółowo i „Nowocześnie” wykonany. Zwykle w Cesarstwie Rzymskim noszono buty i sandały. Te ostatnie zwłaszcza wyglądem przypominały wojskowe sandały caligaeNie okrywały palców i miały grubą, nabijaną gwoździami podeszwę, składającą się z kilku warstw skóry.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów