Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono modne rzymskie buty

Modne rzymskie buty
Modne rzymskie buty

Liczący 2000 lat but rzymski został znaleziony w studni w Saalburg w Niemczech.

Saalburg był to rzymski fort, który chronił rzymskie granice przed germańskimi barbarzyńcami. Obok twierdzy znajdowała się osada. U szczytu swojego rozwoju ta „aglomeracja” zasiedlona była przez 2000 ludzi. Fort użytkowany był aż do 260 roku n.e.

Po raz pierwszy Saalburg odkryto w XIX wieku. Obecnie jego teren dopisany został do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a naukowcy wciąż natrafiają w trakcie wykopalisk na nowe przedmioty z czasów rzymskich.

Najnowsze znalezisko – wspomniany but – daje nam do zrozumienia, że Rzymianie posiadali także swoje podejście do mody. Znaleziony but jest niezwykle szczegółowo i „Nowocześnie” wykonany. Zwykle w Cesarstwie Rzymskim noszono buty i sandały. Te ostatnie zwłaszcza wyglądem przypominały wojskowe sandały caligaeNie okrywały palców i miały grubą, nabijaną gwoździami podeszwę, składającą się z kilku warstw skóry.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów