Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Osiem złotych monet znalezionych w Niemczech dowodzi rzymskiej masakry

Osiem złotych monet znalezionych w Niemczech dowodzi rzymskiej masakry
Osiem złotych monet znalezionych w Niemczech dowodzi rzymskiej masakry

Osiem złotych rzymskich monet znalezionych na wykopaliskach w Kalkriese (Dolna Saksonia), w Niemczech dowodzi, że w miejscu tym mogła mieć miejsce jedna z najsłynniejszych bitew starożytności. Możliwym jest także, że ktoś celowo ukrył monety.

Odnalezione monety ukazują cesarza Augusta i jego wnuków Gajusza oraz Juliusza Cezara. Jak naukowcy mówią, są to niesamowicie rzadkie znaleziska. Młodzi następcy tronu znajdują się za cesarzem trzymając tarczę, włócznię oraz tzw. lituss – laskę kapłańską augurów. Znalezione monety były niezwykle cenne w ówczesnych czasach – jeden aureus pozwalał wyżywić całą rodzinę przez miesiąc.

Pewnym jest, że monety wybito między I wiekiem p.n.e. a I n.e. i mogły należeć albo do oficera, albo wyższego rangą legionisty. Jak twierdzą naukowcy monety mogły znaleźć się Kalkriese w związku z bitwą w lesie Teutoburskim w roku 9 n.e. W słynnej rzezi rzymskiego wojska, życie straciło około 18 tysięcy ludzi.

Monety zostały znalezione przez detektorystów współpracujących z Muzeum w Kalkriese i przeszukujących teren pola bitwy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów