Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Osiem złotych monet znalezionych w Niemczech dowodzi rzymskiej masakry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Osiem złotych monet znalezionych w Niemczech dowodzi rzymskiej masakry
Osiem złotych monet znalezionych w Niemczech dowodzi rzymskiej masakry

Osiem złotych rzymskich monet znalezionych na wykopaliskach w Kalkriese (Dolna Saksonia), w Niemczech dowodzi, że w miejscu tym mogła mieć miejsce jedna z najsłynniejszych bitew starożytności. Możliwym jest także, że ktoś celowo ukrył monety.

Odnalezione monety ukazują cesarza Augusta i jego wnuków Gajusza oraz Juliusza Cezara. Jak naukowcy mówią, są to niesamowicie rzadkie znaleziska. Młodzi następcy tronu znajdują się za cesarzem trzymając tarczę, włócznię oraz tzw. lituss – laskę kapłańską augurów. Znalezione monety były niezwykle cenne w ówczesnych czasach – jeden aureus pozwalał wyżywić całą rodzinę przez miesiąc.

Pewnym jest, że monety wybito między I wiekiem p.n.e. a I n.e. i mogły należeć albo do oficera, albo wyższego rangą legionisty. Jak twierdzą naukowcy monety mogły znaleźć się Kalkriese w związku z bitwą w lesie Teutoburskim w roku 9 n.e. W słynnej rzezi rzymskiego wojska, życie straciło około 18 tysięcy ludzi.

Monety zostały znalezione przez detektorystów współpracujących z Muzeum w Kalkriese i przeszukujących teren pola bitwy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów