Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lucjusz Juliusz Cezar (wnuk Augusta)

(17 p.n.e. – 20 sierpnia 2 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Lucjusz Juliusz Cezar (Lucius Vipsanius, po adopcji przez cesarza Augusta Lucius Iulius Caesar) urodził się pomiędzy 14 czerwca a 15 lipca roku 17 p.n.e.
Był synem Marka Agrypy i Julii Starszej oraz wnukiem cesarza Augusta.

W rok swoich urodzin Lucjusz jak i jego brat Gajusz zostali adoptowani przez Oktawiana Augusta. Bracia przebywali na dworze Augusta, będąc pod czujnym okiem dziadka. Chłopcy mieli wyrosnąć na liderów państwa, a w przyszłości nawet może objąć władzę po Auguście.

W 2 p.n.e. został uznany za dorosłego, powołany do senatu i uznany za przywódcę młodzieży (Princeps Iuventutis), tak jak poprzednio jego brat.

Nieoczekiwanie jednak w 2 roku n.e. zmarł w Marsylii w drodze do Hiszpanii. Tacyt sugerował, że w śmierć wnuka Augusta zaangażowana była sama Liwia, która chciała się pozbyć Lucjusza i ułatwić drogę do tronu dla jej syna Tyberiusza. Został pochowany w Mauzoleum Augusta.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzowych Rzymu, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów