Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po 28 latach otwarto Łuk Janusa w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Łuk Janusa w Rzymie
Łuk Janusa w Rzymie

Po 28 latach możliwym będzie podziwianie z bliska imponującego Łuku Janusa w Rzymie. Monument znajduje się na Forum Boarium i od wybuchu bomby w pobliżu kościoła św. Jerzego na Velabrum w 1993 roku pozostawał oddzielony od mieszkańców i turystów wysokim płotem.

Od 13 listopada dostęp do łuku będzie umożliwiony za darmo każdej soboty od 10 do 14, oraz od końca marca przyszłego roku w godzinach 16-20.

Łuk znajdował się między Circus Maximus oraz Świątynią Portunusa a powstał na miejscu innej budowli w IV wieku n.e. Budowla powstała z marmuru i ma cztery bramy. Nie mamy pewności, co celu powstania budowli; naukowcy podejrzewają, że mogła powstać na cześć Konstantyna I lub jego syna Konstancjusza II.

Budowlę przyjęło określać się łukiem Janusa z racji na cztery bramy skierowane w różne strony świata i powiązanie tego motywu z bogiem Janusem, który według antycznych przekazów ukazywany był z czterema twarzami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów