Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pod drogą odnaleziono ślady po rzymskim ośrodku miejskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pod drogą odnaleziono ślady po rzymskim ośrodku miejskim
Pod drogą odnaleziono ślady po rzymskim ośrodku miejskim

Na początku roku w północnej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, dokonano bardzo ciekawego odkrycia. W trakcie prac budowlanych prowadzonych na drodze A1 z Londynu do Edynburga (Szkocja), natrafiono na pozostałości bardzo wczesnego i bogatego rzymskiego ośrodka miejskiego.

Wśród artefaktów, które udało się wydobyć z ziemi są: buty, kubki, rzadki srebrny pierścień, klucze, szklane naczynie, narzędzia do pisania czy wykonana z bursztynu rzeźba. Jak naukowcy oceniają, znaleziska oraz fundamenty budowli datowane są na około 60 rok n.e.

Odkryte znaleziska dowodzą, że mieszkający tu kiedyś ludzie byli bogaci, a rzymskie obiekty w tej części Anglii z I wieku n.e., dowodzą że Rzymianie prowadzili intensywną ekspansję na północ.

Ośrodek rzymski zamieszkany był jednak stosunkowo krótko – 20-30 lat. Wówczas na południu zaczęło powstawać większe miasto – znane jako Cataractonium, które słynęło z wyrobu skórzanych przedmiotów dla armii. To zapewne do Cataractonium – z czasem – przenieśli się mieszkańcy odkrytego ośrodka.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów