Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pod drogą odnaleziono ślady po rzymskim ośrodku miejskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pod drogą odnaleziono ślady po rzymskim ośrodku miejskim
Pod drogą odnaleziono ślady po rzymskim ośrodku miejskim

Na początku roku w północnej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, dokonano bardzo ciekawego odkrycia. W trakcie prac budowlanych prowadzonych na drodze A1 z Londynu do Edynburga (Szkocja), natrafiono na pozostałości bardzo wczesnego i bogatego rzymskiego ośrodka miejskiego.

Wśród artefaktów, które udało się wydobyć z ziemi są: buty, kubki, rzadki srebrny pierścień, klucze, szklane naczynie, narzędzia do pisania czy wykonana z bursztynu rzeźba. Jak naukowcy oceniają, znaleziska oraz fundamenty budowli datowane są na około 60 rok n.e.

Odkryte znaleziska dowodzą, że mieszkający tu kiedyś ludzie byli bogaci, a rzymskie obiekty w tej części Anglii z I wieku n.e., dowodzą że Rzymianie prowadzili intensywną ekspansję na północ.

Ośrodek rzymski zamieszkany był jednak stosunkowo krótko – 20-30 lat. Wówczas na południu zaczęło powstawać większe miasto – znane jako Cataractonium, które słynęło z wyrobu skórzanych przedmiotów dla armii. To zapewne do Cataractonium – z czasem – przenieśli się mieszkańcy odkrytego ośrodka.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów