Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przy murze Hadriana odkryto rzymską planszę do gry

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roman game board was discovered at Hadrian's Wall
Przy murze Hadriana odkryto rzymską planszę do gry

W okolicach muru Hadriana natrafiono na zachowaną kamienną planszę do gry, którą wykorzystywali żołnierze w trakcie odbywania służby wojskowej.

Do odkrycia doszło w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych przy budowli za termami w Vindolandzie. Z racji na to, że plansza jest pęknięta, archeolodzy podejrzewają, że plansza została wykorzystana po uszkodzeniu, jako fragment posadzki w łaźni.

Badacze podejrzewają, że plansza mogła być wykorzystywana do gry, bardzo popularnej w rzymskim wojsku ludus latrunculorum – w której najprawdopodobniej udział brało dwóch graczy. Określenie latrunculi znaczy dosłownie „łotrzyki” albo „rozbójnicy”; w związku z tym grę można nazwać jako grę w łotrzyków/rozbójników.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów