Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja twarzy egipskiego chłopca z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja twarzy egipskiego chłopca z czasów rzymskich
Rekonstrukcja twarzy egipskiego chłopca z czasów rzymskich

Naukowcom udało się wykonać komputerową wizualizację wizerunku chłopca, który zmarł między 50 a 100 rokiem n.e. w Egipcie, będącym wówczas pod rzymskim panowaniem.

Wykorzystując tomograf komputerowy udało się wgrać wirtualną rekonstrukcję 3D czaszki chłopca do komputera, nie naruszając znaleziska. Dużą pomocą do oceny wyglądu posłużył dobrze zachowany obraz chłopca, który wykonany został na kawałku drewna i umieszczony na wierzchu.

Jak twierdzą specjaliści chłopiec na malowidle wydaje się być starszy, kiedy rekonstrukcja na bazie zmumifikowanego ciała ocenia wiek dziecka na trzy lub cztery lata.

Mumia chłopca egipskiego z okolicy Fajum

Do odkrycia pochówku chłopca doszło w latach .80 XIX wieku, na cmentarzysku w okolicy piramidy Hawara w Dolnym Egipcie – są to okolice słynnego regionu Fajum, który słynnie z podobnych znalezisk.

Opisywane znalezisko należy do tzw. portretów fajumskich, które składano na ciele zmarłego w taki sposób by ciało zmarłego i częściowo tabliczka były zawinięte pasami tkaniny, pozostawiając otwór, na którym można było zobaczyć wizerunek zmarłego. Niekiedy po prostu przyklejano tabliczkę do bandaży.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów