Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska elita produkowała wino w czasie pokoju

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska elita produkowała wino w czasie pokoju
Rzymska elita produkowała wino w czasie pokoju

Archeolodzy odkryli ciekawe informacje na temat życia najbardziej prominentnych rzymskich mężów stanu. Dotychczas mało było wiadomo o życiu prywatnym elity rzymskiej; głównie wspominano ich wielkie sukcesy polityczne czy wojskowe.

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania w dużej posiadłości w Vagnari we Włoszech. Natrafiono tam na ślady produkcji wina na masową skalę. Rzuca to zupełnie nowe światło na życie prywatne wielkich rzymskich przywódców w zaciszach ich domów.

Badacze natrafili na fragment cella vinaria – izby w której wino fermentowało i było przechowywane. Wino znajdowało się w specjalnych naczyniach tzw. dolia defossa, które były stabilnie osadzone w podłożu. Były one ciężkie i nieporęczne, a pomieścić mogły nawet ponad 1000 litrów. Aż po szyjkę naczynia znajdowały się pod ziemią, aby zachować niską i stałą temperaturę wina – istotne dla ciepłego klimatu.

Vagnari znajduje się w dolinie rzeki Basentello w południowym-wschodzie Italii. Opisywane tereny zostały przejęte we władanie przez rzymskich cesarzy i przekształcone w ziemie cesarskie na początku I wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów