Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska elita produkowała wino w czasie pokoju

Rzymska elita produkowała wino w czasie pokoju
Rzymska elita produkowała wino w czasie pokoju

Archeolodzy odkryli ciekawe informacje na temat życia najbardziej prominentnych rzymskich mężów stanu. Dotychczas mało było wiadomo o życiu prywatnym elity rzymskiej; głównie wspominano ich wielkie sukcesy polityczne czy wojskowe.

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania w dużej posiadłości w Vagnari we Włoszech. Natrafiono tam na ślady produkcji wina na masową skalę. Rzuca to zupełnie nowe światło na życie prywatne wielkich rzymskich przywódców w zaciszach ich domów.

Badacze natrafili na fragment cella vinaria – izby w której wino fermentowało i było przechowywane. Wino znajdowało się w specjalnych naczyniach tzw. dolia defossa, które były stabilnie osadzone w podłożu. Były one ciężkie i nieporęczne, a pomieścić mogły nawet ponad 1000 litrów. Aż po szyjkę naczynia znajdowały się pod ziemią, aby zachować niską i stałą temperaturę wina – istotne dla ciepłego klimatu.

Vagnari znajduje się w dolinie rzeki Basentello w południowym-wschodzie Italii. Opisywane tereny zostały przejęte we władanie przez rzymskich cesarzy i przekształcone w ziemie cesarskie na początku I wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów