Profesor Bela Sandor, wykładający fizykę inżynieryjną na University of Wisconsin–Madison, podjęła się zbadania zabawki rzymskiej odkrytej na dnie Tybru w latach 90 XVIII wieku. Naukowcy podejrzewają, że zabawka została wykonana dla prawdziwego entuzjasty wyścigów rydwanów około 2000 lat temu.
Zabawka jest wykonana z brązu i ukazuje rydwan ciągnięty przez konie. Brakuje jednak woźnicy oraz jednego ze zwierząt pociągowych. Na podstawie oceny wymiarów modelu badacz stwierdził jak duży był prawdziwy rydwan w czasach antycznych. Co więcej, Bela Sandor oraz Judith Swaddling z Muzeum Brytyjskiego zauważyli, że koła rydwanu-zabawki nie pasują do siebie. W rzymskim świecie prawdziwe koło rydwanu miało około 60 cm średnicy i było wykonane zwykle z drewna, kleju skórnego zwierzęcego oraz pasów skóry, którymi były przymocowane do belki poprzecznej.
Pas żelaza, widoczny na zewnętrznej stronie prawego koła zabawki, dowodzi że mógł on mieć na celu wzmocnienie i ustabilizowanie rydwanu podczas ciągłego pokonywania zakrętów w lewą stronę.