Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska zabawka-rydwan daje naukowcom nowe informacje o wyścigach rydwanów

Rzymska zabawka-rydwan daje naukowcom nowe informacje o wyścigach rydwanów
Rzymska zabawka-rydwan daje naukowcom nowe informacje o wyścigach rydwanów

Profesor Bela Sandor, wykładający fizykę inżynieryjną na University of Wisconsin–Madison, podjęła się zbadania zabawki rzymskiej odkrytej na dnie Tybru w latach 90 XVIII wieku. Naukowcy podejrzewają, że zabawka została wykonana dla prawdziwego entuzjasty wyścigów rydwanów około 2000 lat temu.

Zabawka jest wykonana z brązu i ukazuje rydwan ciągnięty przez konie. Brakuje jednak woźnicy oraz jednego ze zwierząt pociągowych. Na podstawie oceny wymiarów modelu badacz stwierdził jak duży był prawdziwy rydwan w czasach antycznych. Co więcej,  Bela Sandor oraz Judith Swaddling z Muzeum Brytyjskiego zauważyli, że koła rydwanu-zabawki nie pasują do siebie. W rzymskim świecie prawdziwe koło rydwanu miało około 60 cm średnicy i było wykonane zwykle z drewna, kleju skórnego zwierzęcego oraz pasów skóry, którymi były przymocowane do belki poprzecznej.

Pas żelaza, widoczny na zewnętrznej stronie prawego koła zabawki, dowodzi że mógł on mieć na celu wzmocnienie i ustabilizowanie rydwanu podczas ciągłego pokonywania zakrętów w lewą stronę.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów