Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska zabawka-rydwan daje naukowcom nowe informacje o wyścigach rydwanów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska zabawka-rydwan daje naukowcom nowe informacje o wyścigach rydwanów
Rzymska zabawka-rydwan daje naukowcom nowe informacje o wyścigach rydwanów

Profesor Bela Sandor, wykładający fizykę inżynieryjną na University of Wisconsin–Madison, podjęła się zbadania zabawki rzymskiej odkrytej na dnie Tybru w latach 90 XVIII wieku. Naukowcy podejrzewają, że zabawka została wykonana dla prawdziwego entuzjasty wyścigów rydwanów około 2000 lat temu.

Zabawka jest wykonana z brązu i ukazuje rydwan ciągnięty przez konie. Brakuje jednak woźnicy oraz jednego ze zwierząt pociągowych. Na podstawie oceny wymiarów modelu badacz stwierdził jak duży był prawdziwy rydwan w czasach antycznych. Co więcej,  Bela Sandor oraz Judith Swaddling z Muzeum Brytyjskiego zauważyli, że koła rydwanu-zabawki nie pasują do siebie. W rzymskim świecie prawdziwe koło rydwanu miało około 60 cm średnicy i było wykonane zwykle z drewna, kleju skórnego zwierzęcego oraz pasów skóry, którymi były przymocowane do belki poprzecznej.

Pas żelaza, widoczny na zewnętrznej stronie prawego koła zabawki, dowodzi że mógł on mieć na celu wzmocnienie i ustabilizowanie rydwanu podczas ciągłego pokonywania zakrętów w lewą stronę.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów