Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie zabytki nikną pod śmieciami i szczurami

Śmieci w Rzymie
Śmieci w Rzymie | Zdjęcie: ABC News: Lisa Millar

W maju tego roku Rzymianie wybiorą nowego burmistrza stolicy, przed którym niezwykle ciężkie wyzwanie – posprzątanie „Wiecznego Miasta”.

Przepełnione pięknymi zabytkami miasto Rzym traci swój urok wobec ciągle narastającej ilości śmieci na ulicach oraz nowo powstających graffiti. W zeszłym miesiącu władze musiały zdecydować się zamknąć kilka kas biletowych do większych zabytków Rzymu z racji na odnalezione ślady szczurzej krwi. Wydarzenie zdeprecjonowano. Jak się jednak okazało niesłusznie; po dziś dzień słyszeć skargi budowlańców na dużą ilość szczurów w mieście.

Jak twierdzi znany pisarz włoski Massimo Franco: „Rzym to piękne miasto, jednak zarządzane w zły sposób”. Giancarlo Cremonesi z kolei twierdzi, że nie do zaakceptowania jest to, że wielkie miasto, które każe siebie nazywać rozwiniętym weszło w taki stan rozkładu. W ostatnim czasie w gazetach pojawiły się sondaży, w którym mieszkańcy „Wiecznego Miasta” wyrazili się jasno, że miasto weszło w czas upadku i dekadencji.

Graffiti na budynkach na przedmieściach Trastevere.
Lisa Millar, ABC News

Wobec niedostatecznych działań władzy, grupa wolontariuszy na własną rękę czyści zabytki i mury z oszpecających malunków, które znajdują się w bliskiej okolicy Koloseum czy Watykanu. Ochotnicy przynoszą własne szmatki, gąbki i płyny. W większości są to ludzie młodzi. Pracują równolegle ze służbami oczyszczania miasta, które w ostatnim czasie zalała fala krytyki za niedostateczną pracę na rzecz oczyszczania dzielnic. Co warte podkreślenia niektóre ze śmieciarek same są pokryte napisami i malunkami, których nie chce się pracownikom usuwać.

Śmieciarze nie tylko nie są w stanie nadążyć z oczyszczaniem miasta, ale także własnych śmieciarek.
Lisa Millar, ABC News

Za dużą ilość problemów miasta obwinia się mafię i korupcję. Skandal wywołany za rządów poprzedniego burmistrza spowodował, że nastroje w Rzymie są naprawdę ponure. Liczące trzy miliony mieszkańców miasto potrzebuje naprawdę rozsądnych nowych władz.

Źródła wykorzystane
  • Lisa Millar, Rome's prestige in ruins as ancient city drowns in rubbish, rats, "Abc.net.au", 2 kwietnia 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów