Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie zabytki nikną pod śmieciami i szczurami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum
Koloseum | Zdjęcie: ABC News: Lisa Millar

W maju tego roku Rzymianie wybiorą nowego burmistrza stolicy, przed którym niezwykle ciężkie wyzwanie – posprzątanie „Wiecznego Miasta”.

Przepełnione pięknymi zabytkami miasto Rzym traci swój urok wobec ciągle narastającej ilości śmieci na ulicach oraz nowo powstających graffiti. W zeszłym miesiącu władze musiały zdecydować się zamknąć kilka kas biletowych do większych zabytków Rzymu z racji na odnalezione ślady szczurzej krwi. Wydarzenie zdeprecjonowano. Jak się jednak okazało niesłusznie; po dziś dzień słyszeć skargi budowlańców na dużą ilość szczurów w mieście.

Jak twierdzi znany pisarz włoski Massimo Franco: „Rzym to piękne miasto, jednak zarządzane w zły sposób”. Giancarlo Cremonesi z kolei twierdzi, że nie do zaakceptowania jest to, że wielkie miasto, które każe siebie nazywać rozwiniętym weszło w taki stan rozkładu. W ostatnim czasie w gazetach pojawiły się sondaży, w którym mieszkańcy „Wiecznego Miasta” wyrazili się jasno, że miasto weszło w czas upadku i dekadencji.

Graffiti na budynkach na przedmieściach Trastevere.
Lisa Millar, ABC News

Wobec niedostatecznych działań władzy, grupa wolontariuszy na własną rękę czyści zabytki i mury z oszpecających malunków, które znajdują się w bliskiej okolicy Koloseum czy Watykanu. Ochotnicy przynoszą własne szmatki, gąbki i płyny. W większości są to ludzie młodzi. Pracują równolegle ze służbami oczyszczania miasta, które w ostatnim czasie zalała fala krytyki za niedostateczną pracę na rzecz oczyszczania dzielnic. Co warte podkreślenia niektóre ze śmieciarek same są pokryte napisami i malunkami, których nie chce się pracownikom usuwać.

Śmieciarze nie tylko nie są w stanie nadążyć z oczyszczaniem miasta, ale także własnych śmieciarek.
Lisa Millar, ABC News

Za dużą ilość problemów miasta obwinia się mafię i korupcję. Skandal wywołany za rządów poprzedniego burmistrza spowodował, że nastroje w Rzymie są naprawdę ponure. Liczące trzy miliony mieszkańców miasto potrzebuje naprawdę rozsądnych nowych władz.

Źródła wykorzystane
  • Lisa Millar, Rome's prestige in ruins as ancient city drowns in rubbish, rats, "Abc.net.au", 2 kwietnia 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów