Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tomografia ciał w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skany ciał w Pompejach
Skany ciał w Pompejach

Archeolog z Pompejów, Massimo Osanna, w 2015 roku ogłosił że zespół złożony z archeologów, inżynierów komputerowych, radiologów i ortodontów wykorzysta tomografię komputerową do zbadania pozostałości ciał 86 ofiar, które zginęły w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. w Pompejach.

W późnym wieku XIX włoski archeolog Giuseppe Fiorelli opracował innowacyjną metodę zachowywania ciał Pompejańczyków. Wlewając przez niewielki otwór w pustą przestrzeń płynny gips sztukatorski udało mu się odtworzyć dawny kształt ciał mieszkańców. Dzięki tej metodzie po dziś dzień możemy podziwiać odlewy skręconych w przedśmiertnych konwulsjach ciał mieszkańców Pompejów. Jednak zachowanie w gipsie kości były niemożliwe do zbadania przez lekarzy przez lata. Tomografia daje tę możliwość i naukowcy twierdzą, że dzięki tej metodzie uda się poznać płeć, wiek, dietę i choroby na jakie cierpiały ofiary.

Ortodontka Elisa Vanacore twierdzi ponadto, że obywatele Pompejów posiadali w bardzo dobrym stanie uzębienie, co wynika zapewne z dobrej diety – bogatej w warzywa i owoce.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów