Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W akcie dzieciobójstwa nie szczędzono żadnej płci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski relief ukazujący kobietę i dziecko
Rzymski relief ukazujący kobietę i dziecko

Naukowcy podkreślają w „Journal of Archaeological Science” z roku 2015, że dzieci płci żeńskiej nie stanowiły zdecydowanej większości ofiar dzieciobójstwa. Zwykło się uważać, że przy narodzinach Rzymianie oszczędzali częściej męskiego potomka, co wynikało z oczywistej nierównowagi płci w tym czasie.

Naukowcy twierdzą, że znalezione szczątki należą do dzieci, które zostały zabite tuż po urodzeniu. Jeśli śmierć dotknęłaby noworodków w sposób naturalny, to ciała wówczas należałyby do wcześniaków, dzieci tuż po urodzeniu oraz tych, które umarły tygodnie później. Podejrzewa się także, że duża liczba szczątek zgromadzona w jednym miejscu wskazywać może na istnienie w tym miejscu domu publicznego, a dzieci urodziły prostytutki.

Dzieciobójstwo za Rzymian było akceptowaną praktyką, która pozwalała kontrolować liczbę członków familii, zanim pojawiła się skuteczna antykoncepcja. Kiedy nam może się wydawać taka praktyka okrucieństwem, kiedyś uważana była za normalną. Dzieci tuż po urodzeniu nie były uważane za w pełni ludzkie. Swoje człowieczeństwo nabywały dopiero parę dni po urodzeniu, kiedy otrzymywały imię i potem, kiedy pojawiały się pierwsze zęby umożliwiające spożywanie pożywienia.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów