Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Cumae naukowcy odkryli kolorową komnatę grobową

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolorowa komnata grobowa z Cumae
Kolorowa komnata grobowa z Cumae | Zdjęcie: © E. Lupoli, Jean Bérard Centre (CNRS/École française de Rome)

W czerwcu tego roku naukowcy odkryli piękną kolorową komnatę grobową w Cumae (południowe Włochy). Na ścianach izby dostrzec można sługę niosącego dzban wina oraz wazę. Zapewne na innych ścianach znajdowały się postaci gości bankietu.

Cumae uważane jest za najstarsze greckie miasto w zachodniej części Morza Śródziemnego. Założone zostało w połowie VIII wieku p.n.e. Przez ostatnie lata archeolodzy prowadzili badania i wykopaliska, skupiając się właśnie na tym mieście, a zwłaszcza greckim sanktuarium, drodze czy nekropolii – znalezionych w międzyczasie. Wśród kolejny odkryć były komnaty grobowe, które niestety zostały splądrowane w XIX wieku. Naukowcy ocenili, na bazie zachowanych pozostałości, groby pochodzą z II wieku p.n.e. oraz, że należały do bogatych rodów.

Zachowany frgament fresku w komancie gorbowej w CumaeBadacze są zaskoczeni jakością zachowanych malunków w nowo odkrytej komnacie. Pozwolą one poszerzyć wiedzę na temat sztuki rzymskiej. Aby zabezpieczyć freski, zostały one zdjęte ze ścian, a kolejne fragmenty połączone ze sobą, aby odtworzyć wygląd fresków.

Wykopaliska były prowadzone za sprawą wsparcia finansowego ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz kilku fundacji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów