Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W pełni odsłonięto rzymską mozaikę we wschodniej Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W pełni odsłonięto rzymską mozaikę we wschodniej Anglii
W pełni odsłonięto rzymską mozaikę we wschodniej Anglii | Zdjęcie: Richard Miller

W Boxford (wschodnia Anglia) w pełni odsłonięto rzymską mozaikę, która jest datowana na IV wiek n.e. Odkrycia dokonano w roku 2015; jednak dopiero teraz w pełni możemy podziwiać zachowany obiekt.

Mozaika składa się z kilku scen z mitologii. M.in. widzimy Bellerofonta, który na Pegazie pokonuje potwora czy Pelopsa pokonującego rywala w wyścigu rydwanów. Dostrzec można także Herkulesa zabijającego centaura oraz Aleksandra Wielkiego, który ujarzmia Bucefała.

Jak widać więc, dzieło zostało w dużej mierze zdominowanie przez konie. Co więcej, dostrzec można inskrypcję: „Chcę żyć”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów