Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W pełni odsłonięto rzymską mozaikę we wschodniej Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W pełni odsłonięto rzymską mozaikę we wschodniej Anglii
W pełni odsłonięto rzymską mozaikę we wschodniej Anglii | Zdjęcie: Richard Miller

W Boxford (wschodnia Anglia) w pełni odsłonięto rzymską mozaikę, która jest datowana na IV wiek n.e. Odkrycia dokonano w roku 2015; jednak dopiero teraz w pełni możemy podziwiać zachowany obiekt.

Mozaika składa się z kilku scen z mitologii. M.in. widzimy Bellerofonta, który na Pegazie pokonuje potwora czy Pelopsa pokonującego rywala w wyścigu rydwanów. Dostrzec można także Herkulesa zabijającego centaura oraz Aleksandra Wielkiego, który ujarzmia Bucefała.

Jak widać więc, dzieło zostało w dużej mierze zdominowanie przez konie. Co więcej, dostrzec można inskrypcję: „Chcę żyć”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów