Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Walii odkryto srebrną „łyżkę toaletową” z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Walii odkryto srebrną łyżkę toaletową z czasów rzymskich
W Walii odkryto srebrną "łyżkę toaletową" z czasów rzymskich

W Walii odkryto srebrną „łyżkę toaletową” z czasów rzymskich. Srebrnej łyżki używano do nabierania kosmetyków i leków przez starożytnych lekarzy.

Valentinas Avdejevas dokonał dziwnego odkrycia w 2020 roku podczas eksploracji w Walii. Wąska srebrna łyżeczka (znana również jako rzymska ligula) zawiera płytką, okrągłą miskę przymocowaną do cienkiej, wygiętej rączki i służyła do nabierania kosmetyków oraz perfum z butelek z długą szyjką. Ponieważ naczynie wykonano ze srebra, a nie z tańszego stopu miedzi, badacze uważają, że używano go do ekstrakcji nalewek podczas zabiegów medycznych, ponieważ srebro ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Podobne łyżki toaletowe znaleziono na całym świecie, w tym łyżkę z kości słoniowej przedstawiającą sokoła ze starożytnego Egiptu, która umożliwia wgląd w codzienne życie ludzi z czasów starożytnych i rzymskich.

Ze względu iż łyżka ma ponad 300 lat i składa się z ponad 10% metali szlachetnych, spełnia kryteria skarbu zgodnie z ustawą o skarbach z 1996 roku. Zostanie teraz przekazana do wyceny, w celu ustalenia wartości rynkowej przez Komisję ds. Wyceny Skarbów. Lokalne muzea będą wówczas miały możliwość nabycia łyżki toaletowej.

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów