Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielkie odkrycie rzymskie we wschodniej Polsce

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Srebrne rzymskie denary odkryte pod Hrubieszowem
Srebrne rzymskie denary odkryte pod Hrubieszowem | Zdjęcie: Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

W 2019 roku, na terenie wsi Cichobórz, we wschodniej Polsce, natrafiono na olbrzymi skarb z czasów rzymskich. Łącznie odkryto 1753 monety, które datowane są na I-II wiek n.e. Monety odkryto przypadkiem.

Jak twierdzą badacze, monety znalazły się na ziemiach polskich za sprawą Wandalów, którzy przebywali w tym czasie w Europie Środkowej.

Szczęśliwym znalazcą był Pan Mariusz Dyl, który zabezpieczył znalezione monety. Decyzję o poinformowaniu o znalezisku podjął po około roku, kiedy dowiedział się, że większość znalazców tak postępuje. Pan Mariusz przekazał monety do lokalnego muzeum w Hrubieszowie, a potem wraz z zespołem badaczy zaangażował się w przeszukanie pola. Jak się okazało kolejne monety były porozrzucane po polu, ale też znaleziono większe skupisko, z którego maszyny rolnicze rozprowadziły skarb.

Jak twierdzą władze muzeum łącznie znaleziono 1753 monety, które wykonane zostały ze srebra i ważą łącznie 5,5 kg. Monety przedstawiają wizerunki kolejnych cesarzy: od Nerwy po Septymiusza Sewera. Badacze uważają, że Wandalowie zapewne schowali skarb z obawy przed nacierającymi na nich Gotami.

Co ciekawe, władze muzeum doceniły postawę znalazcy i wystąpiły do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o nagrodzenie go. Zgodnie z prawem polskim odkryte obiekty archeologiczne, w tym antyki, są własnością państwa polskiego, a ich przywłaszczenie jest traktowane jako przestępstwo.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów