Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wnioski z badań w nekropolii rzymskiej w Barcelonie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowane groby rzymskie z widocznymi otworami do dzielenia się jedzeniem ze zmarłym
Zachowane groby rzymskie z widocznymi otworami do dzielenia się jedzeniem ze zmarłym | Zdjęcie: 14weeksworthofsocks.com

Najnowsze badania z antycznej nekropolii Vila de Madrid w Barcelonie (Hiszpania) dają nam więcej informacji, co do tego, co jedli antyczni Rzymianie w trakcie odbywających się uczt w grobowcach zmarłych, w czasie obchodzonych rocznic lub świąt.

Wspomniana nekropolia służyła, jako miejsce pochówku między II a połową III wieku n.e. Archeolodzy przeprowadzili analizę zachowanego materiału zwierzęcego i ludzkiego. Jak się okazuje, zidentyfikowano pozostałości po krowach, świniach, owcach, kozach, kurczakach, a nawet królikach, lisach, jeleniach, rybach czy małżach. Największy odsetek stanowiło bydło (ok. 42%) oraz świnie (ok. 27%).

Celem badania było ustalenie czy Rzymianie w czasie takich specjalnych okazji spożywali jakieś wyjątkowe lub unikalne pożywienie. Jak się jednak okazuje nie występowała tutaj odmienna dieta, od tej jaką stosowali na co dzień. Co interesujące, w wielu grobach widoczne są małe otwory lub rury, którymi jak się okazuje biesiadnicy częstowali pożywieniem także osoby zmarłe. Jest to dowód na to, jak mocno Rzymianie byli przywiązani do swoich przodków.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów