Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W wodach portu Cezarei odkryto ciekawe znaleziska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W wodach portu Cezarei odkryto ciekawe znaleziska
W wodach portu Cezarei odkryto ciekawe znaleziska | Zdjęcie: Clara Amit

W wodach portu Cezarei u wybrzeży Izraela odkryto ciekawe znaleziska w 2016 roku. Jest to największe od 30 lat odkrycie w tym państwie.

W morzu znaleziono wykonaną z brązu lampę ukazującą bóstwo solarne Sol, figurkę bóstwa księżycowego Luna,  lampę w kształcie głowy afrykańskiego niewolnika, fragmenty trzech wykonanych z brązu posągów oraz figurkę boga wina, Dionizosa. Archeolodzy wydobyli także dwie metalowe grudki złożone z tysięcy monet, ukazujących cesarzy rzymskich Konstantyna i Licyniusza.

Znaleziska transportowane były prawdopodobnie w kupieckim statku około 1600 lat temu. Naukowcy sądzą, że statek przybijał do brzegu wkrótce po tym jak Konstantyn pokonał Maksencjusza w rywalizacji o tron rzymski.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów