Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W wodach portu Cezarei odkryto ciekawe znaleziska

W wodach portu Cezarei odkryto ciekawe znaleziska
W wodach portu Cezarei odkryto ciekawe znaleziska | Zdjęcie: Clara Amit

W wodach portu Cezarei u wybrzeży Izraela odkryto ciekawe znaleziska. Jest to największe od 30 lat odkrycie w tym państwie.

W morzu znaleziono wykonaną z brązu lampę ukazującą bóstwo solarne Sol, figurkę bóstwa księżycowego Luna,  lampę w kształcie głowy afrykańskiego niewolnika, fragmenty trzech wykonanych z brązu posągów oraz figurkę boga wina, Dionizosa. Archeolodzy wydobyli także dwie metalowe grudki złożone z tysięcy monet, ukazujących cesarzy rzymskich Konstantyna i Licyniusza.

Znaleziska transportowane były prawdopodobnie w kupieckim statku około 1600 lat temu. Naukowcy sądzą, że statek przybijał do brzegu wkrótce po tym jak Konstantyn pokonał Maksencjusza w rywalizacji o tron rzymski.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów