Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyselekcjonowano kompletny genom Fenicjanina sprzed 2500 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyselekcjonowano kompletny genom Fenicjanina sprzed 2500 lat
Wyselekcjonowano kompletny genom Fenicjanina sprzed 2500 lat | Zdjęcie: M.Rais/Creative Commons

W 2016 roku naukowcy wyselekcjonowali kompletny genom mitochondrialny Fenicjanina liczącego 2500 lat. Badanie dowiodło, że mężczyzna posiadał europejskich przodków. Jest to pierwsze antyczne DNA pozyskane z fenickich szczątków.

DNA należy do niejakiego „Ariche”, młodego mężczyzny z Byrsy – ufortyfikowanej twierdzy ponad portem Kartaginy. Szczątki Fenicjanina odkryto w 1994 roku na południowym stoku wzgórza, kiedy to tunezyjscy sadownicy wpadli do antycznego grobu.

Analiza ciała „Ariche” ujawniła, że zmarł on w wieku 19-24 lat. Miał krzepką budowę i wzrost 1, 7 metra. Najnowsze badania z kolei dowiodły, że mężczyzna miał przodków z Europy – najprawdopodobniej Półwyspu Iberyjskiego. Potwierdza to, że Fenicjanie byli mobilni oraz aktywni na terenie obecnej Hiszpanii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów