Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyselekcjonowano kompletny genom Fenicjanina sprzed 2500 lat

DNA Fenicjanina
DNA Fenicjanina | Zdjęcie: M.Rais/Creative Commons

Naukowcy wyselekcjonowali kompletny genom mitochondrialny Fenicjanina liczącego 2500 lat. Badanie dowiodło, że mężczyzna posiadał europejskich przodków. Jest to pierwsze antyczne DNA pozyskane z fenickich szczątków.

DNA należy do niejakiego „Ariche”, młodego mężczyzny z Byrsy – ufortyfikowanej twierdzy ponad portem Kartaginy. Szczątki Fenicjanina odkryto w 1994 roku na południowym stoku wzgórza, kiedy to tunezyjscy sadownicy wpadli do antycznego grobu.

Analiza ciała „Ariche” ujawniła, że zmarł on w wieku 19-24 lat. Miał krzepką budowę i wzrost 1, 7 metra. Najnowsze badania z kolei dowiodły, że mężczyzna miał przodków z Europy – najprawdopodobniej Półwyspu Iberyjskiego. Potwierdza to, że Fenicjanie byli mobilni oraz aktywni na terenie obecnej Hiszpanii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów