Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: 1453: Upadek Konstantynopola

Roger Crowley

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

1453. Upadek Konstantynopola

Historię upadku Konstantynopola z nieco większym naciskiem na militarne aspekty tego zdarzenia postanowił swoim czytelnikom opowiedzieć pan Roger Crowley w swojej książce zatytułowanej ”1453: Upadek Konstantynopola”. Autor poświęca sporo miejsca opisowi systemu obronnego Konstantynopola, jak i pobieżnie opisuje niektóre większe oblężenia, jakie ten system przeszedł (nie zawsze szczęśliwie) przez długie wieki funkcjonowania. Jest to pewnego rodzaju uzupełnienie w stosunku do wybitnej książki Stevena Runcimana o tym samym zagadnieniu.

Zawsze zadziwiał mnie upór wobec unii kościołów wschodniego i zachodniego, jaki nawet w ostatnich chwilach swojego ginącego już państwa przejawiała większość upartych Bizantyjczyków. Ten godny największego maniaka upór ze strony sporej części Bizantyjczyków był i w dalszym ciągu jest na różne sposoby tłumaczony. Prawdą jest, że religijnych, historycznych, jak i demograficznych (przeważająca większość ludności greckiej była już wówczas poddanymi sułtana) przesłanek ciągłego odmawiania zgody na unię z łacinnikami nie brakowało. Niemniej jednak uporczywe trwanie na swoim antyłacińskim stanowisku nie było w żadnej mierze racjonalnym zachowaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że sama unia została podpisana przez dość pragmatycznego ostatniego cesarza bizantyjskiego zdecydowanie za późno, aby wystarczająca pomoc mogła z zachodnich państw do Konstantynopola dotrzeć na czas. Moim zdaniem niestrudzony Konstantyn XI Paleolog (1405 – 1453), który pasowałby bardziej do czasów wojowniczej dynastii macedońskiej, zasługuje na pewne uznanie i dobrą pamięć. Wzorowo wytrwał on na swoim posterunku do samego końca, pomimo faktu, że zajmowana przez niego pozycja ani przez chwilę nie była do pozazdroszczenia. Chociaż z drugiej strony faktem jest, że jego ciała nigdy nie odnaleziono/zidentyfikowano, co musiało nieco rozczarować jego, także godnego uwagi i uznania oponenta, Mehmeda II Zdobywcę (1432 – 1481). Samo oblężenie i w końcu ostateczny upadek konstantynowego grodu jest jednym z najciekawszych epizodów historii wojskowości epoki europejskiego średniowiecza. Podczas tego pamiętnego wydarzenia walczące strony nie szczędziły swoim przeciwnikom zarówno podstępów, jak i nowinek technicznych, w zastosowaniu których ze względu na nieporównywalnie większe możliwości przodowała strona osmańska. Warto jest czasem przeczytać sobie kolejną książkę, przedstawiającą to ciekawe wydarzenie z nieco innej perspektywy, niż ma to miejsce w dziele autorstwa wielkiego historyka-bizantynisty Stevena Runcimana. Kiedyś spotkałem się z opinią, że pan Crowley zajmuje w swojej książce ”wybitnie protureckie” stanowisko. Po przeczytaniu tej książki nie mogę zgodzić się z przytoczoną opinią, ponieważ przyznanie wyższości osmańskiej sztuce wojowania w tamtych czasach (zwłaszcza artylerii), czy uznanie zalet przywódczych i organizacyjnych samego Mehmeda nie ujmuje niczego prawdzie historycznej. Zajmowane stanowisko nie przeszkadza autorowi trzeźwo ocenić opisywane zdarzenie oraz jego uczestników.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów