Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)

Valerie Mangin, Jacques Martin

Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)W ostatnim czasie do moich rąk trafiła naprawdę niezwykła pozycja – pięknie ilustrowany komiks, którego fabuła ma miejsce w antycznym Rzymie i poświęcona jest okresowi panowania Oktawiana Augusta. Dzieło to zostało wydane przez wydawnictwo Elemental.

Przyznam się szczerze – nie miałem dotychczas większej styczności z komiksami i ciężko jest mi oceniać sposób / poprawność wydania komiksu. Niemniej jednak to, co rzuca się w oczy na samym początku to piękne ilustracje, świetny papier oraz twarda okładka, która tylko podkreślają ile włożono serca w wydanie tych pozycji. Na rynek wypuszczono dwa cykle przygód tytułowego Alixa – tom 1 pt. „Cykl Drapieżców” oraz tom 2 pt. „Cykl Kybele”.

Zaczynając od początku, oba cykle są kontynuacją przygód Alixa – postaci, którą wymyślił i stworzył Jacques Martin w 1948 roku. Autor przedstawił historię galijskiego chłopca, który trafia do niewoli rzymskiej, następnie zostaje usynowiony przez bogatego Rzymianina, by z czasem stać się wiernym sojusznikiem samego Juliusza Cezara. Jak możemy przeczytać we wstępie do tomu 1, w 2012 roku pojawił się pomysł wznowienia przygód Alixa, już jako dorosłego mężczyzny. Autorem fabuły jest Valérie Mangin, a wszelkie rysunki powstały ręką Thierry’ego Démareza. Wstęp jest bardzo przydatny, zwłaszcza dla każdej osoby, która jest niezaznajomiona z historią komiksu.

Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)Autorzy nowych przygód Alixa postawili nie tylko na piękne ukazanie antycznego Rzymu, ale i ciekawą fabułę. W Cyklu Drapieżców Alix Senator ma za zadanie zbadać tajemniczą śmierć Marka Emiliusza Lepidusa, który został rozszarpany przez orły – otoczone szacunkiem w Rzymie ptaki. Z kolei w kolejnym Cyklu Kybele, bohater musi udać się do Grecji oraz sprowadzić tajemnicze zwoje zawierające proroctwa. Akcja toczy się nie tylko w Italii i Grecji, ale i Egipcie, gdzie m.in. będziemy świadkami rywalizacji kultów Kybele oraz Izydy. Co ciekawe, w akcję zaangażowane są postaci historyczne takie jak August czy Liwia. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać, że fabuła będzie się toczyła w zgodzie z prawdą historyczną. Są to wymyślone historie, które mają miejsce w czasach pryncypatu, otoczone aurą tajemniczości, magii i mistyki.

Alixowi w przygodach towarzyszy jego rodzony syn Tytus oraz Chefren – syn jego przyjaciela, którym Alix się opiekuje. Wraz z rozwojem akcji pojawiają się kolejne postaci, które wyróżniają się ciekawą osobowością oraz nadają smaku fabule. Co więcej, nie brak tutaj krwi, brutalności czy rytuałów.

Na domiar wszystkiego, Czytelnik otrzymuje do swoich rąk naprawdę ciekawe źródło informacji o historii antycznej. W przerywnikach między rozdziałami znajdują się obszerne opisy miejsc, przedmiotów czy postaci – powiązanych z fabułą. Dzięki temu jeszcze lepiej odnajdujemy się w fabule oraz przedstawionych czasach.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim te fantastyczne dwa wydania. Jest to z pewnością przyjemna odskocznia od standardowych pozycji książkowych. Pięknie ilustrowane komiksy pobudzają wyobraźnię i jeszcze bardziej zachęcają do zgłębiania antyku. Liczę że w niedługim czasie pojawią się kolejne części przygód Alixa.

Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)

Valerie Mangin, Jacques Martin

Alix Senator. Wydanie zbiorcze. Tom 1. Cykl Drapieżców

Rok 12 przed Chrystusem, Marek Emiliusz Lepidus, Najwyższy Kapłan, Przyjaciel Cezara ginie w zagadkowy sposób, zamordowany przez orły, które rozerwały jego wnętrzności. Zaalarmowany tymi wydarzeniami August, poleca swojemu staremu przyjacielowi senatorowi Alixowi Gracchusowi, aby po cichu zbadał sprawę. Dochodzenie doprowadzi Alixa na trop zagadkowego tresera ptaków. Jednak niebezpieczeństwo zbliża się do samego cesarza, i jest coraz bliżej. Alix odkryje, że najbardziej niebezpieczny drapieżca znajduje się w samym sercu Rzymu, w miejscu, gdzie nikt tego nie podejrzewa

Nowa historia, słynnej postaci stworzonej przez Jacques Martina, Alixa, który już jako senator w Rzymie, przeżywa nowe i ekscytujące przygody stworzone przez Valérie Mangin i narysowane przez Thierry Démarez.

| Cena: 80,37 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Alix Senator – tom 1 i 2 (Cykl Drapieżców i Kybele)

Valerie Mangin, Jacques Martin

Alix Senator. Wydanie zbiorcze. Tom 2. Cykl Kybele

Na polecenie Augusta, Alix jedzie do Grecji, aby odszukać zbiory proroctw z wyroczni Apollina. Spartanie, kwestionując autorytet Rzymu, starają się go w tym względzie uprzedzić. W celu wykonania swojej misji, Alix spotyka się z Heraklionem, Spartanin potępia działania swoich kolegów rebeliantów.

Kolejna historia, słynnej postaci stworzonej przez Jacques Martina, Alixa, który już jako senator w Rzymie, przeżywa nowe i ekscytujące przygody stworzone przez Valérie Mangin i narysowane przez Thierry Démarez.

| Cena: 99,93 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów