Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Armia Cezara: Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki

Harry Pratt Judson

Armia Cezara: Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki

Amerykański uczony oraz edukator starszej daty, pan Harry Pratt Judson (1849 – 1927) napisał, wydaną w 1888 roku książkę zatytułowaną „Armia Cezara: Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki”. Ta leciwa pozycja jest niekwestionowanym skarbem w bibliotece każdego miłośnika starożytnej wojskowości, gdyż obok przyjemności w czytaniu okazuje się jej lektura być także niemałą przygodą intelektualną.

Mimo niewielkich rozmiarów, czytelnik znaleźć może w tej książce wiele technicznych danych, odnoszących się do rzymskich jednostek, takich jak ich faktyczne fizyczne rozmiary (przy wcześniej określonej możliwej liczebności) w polu, w obozie, czy ich tempo marszu. Dane tego typu ciężko jest znaleźć w innych współczesnych opracowaniach o tej tematyce. Opis uzbrojenia legionistów jest również dobrze zrobiony, a jego wzbogaceniem są wspaniałe ryciny, które cieszą oko czytelnika. Ponadto, autor przedstawił też opis techniki dowodzenia jednostkami armii rzymskiej, wraz z metodami komunikowania się między nimi. Pomimo pewnych niedostatków w wiedzy na temat armii rzymskiej, za które należy winić czas powstania tej pracy, uważam, że jest ona lekturą obowiązkową dla wszystkich pragnących studiować dzieje ostatnich lat republiki rzymskiej.

Czas wspomnieć, nieumniejszające wartości pracy, mankamenty w niej znalezione. Wioślarze w starożytności, wbrew temu co podaje pan Judson, nie byli, poza doprawdy jednostkowymi przypadkami, niewolnikami, tylko dosyć dobrze opłacanymi pracownikami najemnymi. Zdarzały się też inne sytuacje. Sam Cezar posadził za wiosłami nawet swoich żołnierzy, kiedy wymagały tego okoliczności. Wojskowość ludów barbarzyńskich została opisana bardzo skromnie przez autora książki. Niemniej jednak życzyć sobie należy wznowień takich perełek książkowych z przeszłości znacznie więcej.

Armia Cezara. Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki

Harry Pratt Judson

Armia Cezara: Studia nad sztuką wojenną Rzymian w ostatnich dniach republiki

Ta niewielka praca stanowi próbę rekonstrukcji armii Cezara, mającą na celu stworzenie jasnej koncepcji jej składu i ewolucji.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów