Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2

pod red. Oktawii Ewy Braniewicz i Patryka Kowalczyka

Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2Książka „Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2” pod redakcją Oktawii Ewy Braniewicz i Patryka Kowalczyka. Pozycja ta jest pracą zbiorową młodych naukowców, którzy zainteresowani są tematyką prawa rzymskiego i społeczeństwa Rzymian.

W książce znajduje się ogółem 15 artykułów tyczących się aspektów społeczno-prawnych państwa rzymskiego. Jak podano we wstępie teksty zostały wygłoszone na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu w dniu 6 grudnia 2013 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie zebrane w jednej publikacji. Wszystkie teksty są profesjonalne, w sposób gruntowny ukazujące prawo rzymskie i zagadnienia społeczne antycznego Rzymu. Autorzy stosują liczne przypisy i odwołania do szerszych publikacji – co pozwala nam sięgnąć po dalszą literaturę.

Zakres rozważań całego opracowania jest szeroki. Czytelnik ma możliwość zapoznania z tematyką rzymskiego prawa pogrzebowego, profanacji „ostatniego miejsca spoczynku”, pozycji familii oraz „ojca rodziny” (pater familias) w prawie rzymskim. Inne teksty dotyczą rzymskiego prawa spadkowego (bonorum possessio) i kwestii testamentowych; sytuacji prawnej dziecka poczętego, ale nienarodzonego (nasciturus); spółek rzymskich czy uregulowań podatkowych prostytucji. Autorzy często odnoszą prawo rzymskie do współczesnych uregulowań prawnych i doceniają zasługi prawodawstwa Rzymian dla obecnego porządku prawnego „świata zachodniego”.

Podsumowując, zakres artykułów jest naprawdę szeroki i bardzo ciekawy. Teksty dowodzą dużej wiedzy i fachowości młodych naukowców, którzy są dopiero na początku swojej kariery naukowej. Tylko pogratulowac i życzyć dalszych sukcesów!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów