Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2

pod red. Oktawii Ewy Braniewicz i Patryka Kowalczyka

Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2Książka „Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu, t. 2” pod redakcją Oktawii Ewy Braniewicz i Patryka Kowalczyka. Pozycja ta jest pracą zbiorową młodych naukowców, którzy zainteresowani są tematyką prawa rzymskiego i społeczeństwa Rzymian.

W książce znajduje się ogółem 15 artykułów tyczących się aspektów społeczno-prawnych państwa rzymskiego. Jak podano we wstępie teksty zostały wygłoszone na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Aspekty społeczno-prawne rozwoju antycznego Rzymu w dniu 6 grudnia 2013 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie zebrane w jednej publikacji. Wszystkie teksty są profesjonalne, w sposób gruntowny ukazujące prawo rzymskie i zagadnienia społeczne antycznego Rzymu. Autorzy stosują liczne przypisy i odwołania do szerszych publikacji – co pozwala nam sięgnąć po dalszą literaturę.

Zakres rozważań całego opracowania jest szeroki. Czytelnik ma możliwość zapoznania z tematyką rzymskiego prawa pogrzebowego, profanacji „ostatniego miejsca spoczynku”, pozycji familii oraz „ojca rodziny” (pater familias) w prawie rzymskim. Inne teksty dotyczą rzymskiego prawa spadkowego (bonorum possessio) i kwestii testamentowych; sytuacji prawnej dziecka poczętego, ale nienarodzonego (nasciturus); spółek rzymskich czy uregulowań podatkowych prostytucji. Autorzy często odnoszą prawo rzymskie do współczesnych uregulowań prawnych i doceniają zasługi prawodawstwa Rzymian dla obecnego porządku prawnego „świata zachodniego”.

Podsumowując, zakres artykułów jest naprawdę szeroki i bardzo ciekawy. Teksty dowodzą dużej wiedzy i fachowości młodych naukowców, którzy są dopiero na początku swojej kariery naukowej. Tylko pogratulowac i życzyć dalszych sukcesów!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów