Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Aszerat

Aleksandra Mazur

Aszerat

Książka „Aszerat” autorstwa Aleksandry Mazur to powieść historyczna opowiadająca historię kobiety, która pod wpływem tragicznych doświadczeń życiowych ucieka z domu i przyłącza się do wspólnoty wczesnych chrześcijan. Książka wydana została przez wydawnictwo Św. Wojciecha.

Tytułowa bohaterka wychowuje się w nadmorskim mieście Tyr (obecny Liban), który zdominowany jest przez świat mężczyzn. Rola kobiety sprowadzona jest do urodzenia dzieci i opieki nad nimi. Istotnym jest także to, aby narodził się chłopiec, jako prawowity następca ojca; w przypadku jego braku żona jest odtrącana przez męża. Dowiadujemy się także o brutalnej ofierze ku czci fenickiego boga Melkarta.

Decyzja o opuszczeniu domu przez Aszerat zapada stopniowo; głównie pod wpływem matki, która opowiada jej o nowym wyznaniu. Aszerat ucieka z domu, przyjmuje imię Zuzanny i dołącza do wyznawców Jezusa, który głosi swoje prawdy. Co więcej, Zuzanna odkrywa w sobie potrzebę niesienia pomocy innym i decyduje się zostać położną.

Czytelnik w książce ma możliwość śledzenia przeobrażenia dziewczynki w świadomą kobietę, która decyduje o swoim losie. Poznajemy najwcześniejsze wydarzenia związane z Chrystusem oraz słynne postaci Judasza, Maryję czy Poncjusza Piłata. Bohaterka ma szansę także na osobistą rozmowę z cesarzem Klaudiuszem.

Podsumowując, książka jest typową powieścią historyczną ujętą w sferze religijnej. Autorka dużą część fabuły poświęca ukazaniu nauk Chrystusa i przekazów z Ewangelii. Fabuła jest łatwa w śledzeniu, bohaterowie o raczej nieskomplikowanej charakterystyce i jeżeli ktoś szuka książki traktującej o wczesnym chrześcijaństwie, z pewnością będzie to dobry wybór na wieczorne dni. Pod względem historycznym/rzymskim nie dostrzegłem żadnych błędów merytorycznych.

Aszerat

Mary Beard

Aszerat

Aszerat to wielowątkowa powieść o silnej kobiecie, której pierwiastek nosi w sobie każda z nas. Tytułowa bohaterka (znana także jako Zuzanna) dorasta na oczach czytelnika. Opowieści kochającej mamy oraz przykre doświadczenia sprawiają, że dziewczyna ucieka z domu ojca, który wyznaje wiarę w boga Melkarta. Jako młoda położna szuka swojego miejsca w świecie, wędrując od miasta do miasta i spotykając różnych ludzi. Przez cały czas – w Tyrze, Jeruzalem i w Rzymie – towarzyszy jej tajemniczy Seosamh. Duchowość młodej kobiety kształtuje się wraz z jej światopoglądem. Spotykają ją różne przeciwności, przeżywa wielkie uniesienia, zakochuje się w mężczyznach i boryka się z rozczarowaniami, ale dzielnie prze do przodu – jak każda kobieta. Aszerat to książka, która uczy wierzyć i kochać – naprawdę, do samego końca.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów