Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Cesarski tron. Żelazo i rdza

Harry Sidebottom

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarski tron. Żelazo i rdza

Książka „Cesarski tron. Żelazo i rdza” to pierwszy tom trylogii autorstwa Harry’ego Sidebottoma, który opisuje czas kryzysu w Imperium po roku 235 n.e.

Harry Sidebottom, brytyjski pisarz i historyk, stał się niezwykle popularnym autorem po wydaniu sześcio-tomowego cyklu „Wojownik Rzymu” opowiadającego o Marku Balliście, fikcyjnym bohaterze, walczącym na różnych rubieżach Imperium w III wieku n.e. Sidebottom zdecydował się w swojej nowej powieści skupić na realiach epoki i przedstawić czytelnikowi jeden z najbardziej burzliwych okresów istnienia Imperium Rzymskiego – kryzys III wieku.

Blisko pięćdziesiąt lat, od obalenia Aleksandra Sewera w 235 roku po wstąpienie na tron Dioklecjana w 284 roku n.e., był to czas ogromnej zapaści gospodarczej i politycznej Cesarstwa. Państwo rzymskie mierzyć się musiało z wieloma jednoczesnymi napadami na granicach oraz niestabilnością polityczną w stolicy. Do władzy, co chwilę dochodzili kolejni pretendenci, którzy rywalizowali o wpływy, toczyli bratobójcze walki i dzielili państwo. Wszystko to prowadziło także do stopniowej zapaści gospodarczej. Tylko cud lub trwałość organizmu rzymskiego pozwoliły przetrwać ten burzliwy okres. I właśnie ten moment dziejowy Sidebottom postanowił wybrać na miejsce i czas akcji swojej trylogii.

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 235 n.e., kiedy to nieudolny i nietolerowany przez żołnierzy Aleksander Sewer – ostatni członek dynastii syryjskiej – zostaje zamordowany. W zamachu udział bierze Maksymin Trak, oficer o barbarzyńskim pochodzeniu, który zostaje obwołany imperatorem. Maksymin znany jest ze swojej siły i wzrostu, które każą sugerować, że nowo obrany imperator poprowadzi rzymskie wojsko w tych trudnych czasach. Sytuacja staje się jednak na tyle skomplikowana, że Imperium jest atakowane na granicach północnych: Germanii i nad Dunajem; wschodnich przez Persów; oraz południowych przez plemiona nomadów. Cesarz nie jest w stanie walczyć na każdym froncie, co powoduje że w danych regionach zapalnych decyzje muszą podejmować odpowiedzialni liderzy. To z czasem, niekiedy wbrew woli uzurpatorów, doprowadzi do wypowiedzenia posłuszeństwa Maksyminowi.

To co z pewnością na początku przykuwa uwagę czytelnika jest ogrom informacji, jakie możemy zaczerpnąć czytając tę pozycję. Autor celowo podzielił fabułę na cztery osobne wątki, aby podkreślić dynamikę wydarzeń i pozwolić czytelnikowi zrozumieć skomplikowaną sytuację w jakiej znalazło się Imperium w tym czasie. Dane nam jest towarzyszyć Maksyminowi na północy walcząc z napierającymi na granice Germanami; w Afryce obserwujemy jak wojska pod dowództwem Gordiana Starszego walczą z nomadami Nuffuziego; na wschodzie w Mezopotamii, odpieramy wraz namiestnikiem Pryskusem najazd zwycięskiej dynastii Sasanidów; a w Rzymie poznajemy świat politycznych intryg i sojuszy.

Trzeba przyznać, że na początku osoba nie znająca historii Rzymu może mieć duży zawrót głowy. Fabuła jest pełna różnych postaci, terminów i odniesień do wcześniejszych czasów. Na szczęście autor na końcu książki przygotował odpowiednie kompendium wiedzy w postaci słowniczka, spisu postaci i posłowia. Te dodatki stanowią istotną część książki – ponad 70 z liczącej 448 stron książki. Nie da się jednak ukryć, że jest to wspaniała baza wiedzy, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż autor starał się pisać maksymalnie w zgodzie z realiami historycznymi oraz, że ma wybitną wiedzę jako doktor historii antycznej i wykładowca na Oksfordzie.

Osoba zafascynowana antycznym Rzymem powinna potraktować tę lekturę jako istny majstersztyk. Widać ogrom pracy autora i znajomość ówczesnych realiów. Niekiedy czytelnik może poczuć się zagubiony ilością informacji, jednak nie powinno to przeszkodzić w śledzeniu fabuły. Pozycja jest jak najbardziej godna polecenia i w porównaniu do historii Ballisty oparta na faktach.

Cesarski tron. Żelazo i rdza

Harry Sidebottom

Cesarski tron. Żelazo i rdza

Twórca bestsellerowego Wojownika Rzymu powraca z serią, która zachwyci fanów Georgea R.R. Martina i Bernarda Cornwella!
Wiosna 235 roku. Świt nad Renem. Niespodziewane, brutalne morderstwo dokonane na cesarzu Aleksandrze i jego matce kładzie kres dynastii Sewerów.

Po raz pierwszy w historii rzymskiego imperium armia obwołuje cesarzem bohatera wojennego – Maksymina Traka. Kiedy bezlitosna wojna z barbarzyńcami na północy pochłania coraz więcej ludzi i pieniędzy, bunt oraz osobista tragedia doprowadzają cesarza do krwawej zemsty i na skraj szaleństwa.

Żelazo i rdza, powieść rozpoczynająca kolejny – po uznanym, bestsellerowym „Wojowniku Rzymu” – cykl Harry ego Sidebottoma, ukazuje świat okrutny, pełen intryg, namiętności, morderstw, zarazem jednak mocno zakorzeniony w historii.

Prozę Sidebottoma wyróżnia doskonałość warsztatu naukowego. – „The Times” Dynamiczna akcja i trzymający w nieustannym napięciu dramat. – „Guardian”.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów