Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Cesarski tron. Żelazo i rdza

Harry Sidebottom

Cesarski tron. Żelazo i rdzaKsiążka „Cesarski tron. Żelazo i rdza” to pierwszy tom trylogii autorstwa Harry’ego Sidebottoma, który opisuje czas kryzysu w Imperium po roku 235 n.e.

Harry Sidebottom, brytyjski pisarz i historyk, stał się niezwykle popularnym autorem po wydaniu sześcio-tomowego cyklu „Wojownik Rzymu” opowiadającego o Marku Balliście, fikcyjnym bohaterze, walczącym na różnych rubieżach Imperium w III wieku n.e. Sidebottom zdecydował się w swojej nowej powieści skupić na realiach epoki i przedstawić czytelnikowi jeden z najbardziej burzliwych okresów istnienia Imperium Rzymskiego – kryzys III wieku.

Blisko pięćdziesiąt lat, od obalenia Aleksandra Sewera w 235 roku po wstąpienie na tron Dioklecjana w 284 roku n.e., był to czas ogromnej zapaści gospodarczej i politycznej Cesarstwa. Państwo rzymskie mierzyć się musiało z wieloma jednoczesnymi napadami na granicach oraz niestabilnością polityczną w stolicy. Do władzy, co chwilę dochodzili kolejni pretendenci, którzy rywalizowali o wpływy, toczyli bratobójcze walki i dzielili państwo. Wszystko to prowadziło także do stopniowej zapaści gospodarczej. Tylko cud lub trwałość organizmu rzymskiego pozwoliły przetrwać ten burzliwy okres. I właśnie ten moment dziejowy Sidebottom postanowił wybrać na miejsce i czas akcji swojej trylogii.

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 235 n.e., kiedy to nieudolny i nietolerowany przez żołnierzy Aleksander Sewer – ostatni członek dynastii syryjskiej – zostaje zamordowany. W zamachu udział bierze Maksymin Trak, oficer o barbarzyńskim pochodzeniu, który zostaje obwołany imperatorem. Maksymin znany jest ze swojej siły i wzrostu, które każą sugerować, że nowo obrany imperator poprowadzi rzymskie wojsko w tych trudnych czasach. Sytuacja staje się jednak na tyle skomplikowana, że Imperium jest atakowane na granicach północnych: Germanii i nad Dunajem; wschodnich przez Persów; oraz południowych przez plemiona nomadów. Cesarz nie jest w stanie walczyć na każdym froncie, co powoduje że w danych regionach zapalnych decyzje muszą podejmować odpowiedzialni liderzy. To z czasem, niekiedy wbrew woli uzurpatorów, doprowadzi do wypowiedzenia posłuszeństwa Maksyminowi.

To co z pewnością na początku przykuwa uwagę czytelnika jest ogrom informacji, jakie możemy zaczerpnąć czytając tę pozycję. Autor celowo podzielił fabułę na cztery osobne wątki, aby podkreślić dynamikę wydarzeń i pozwolić czytelnikowi zrozumieć skomplikowaną sytuację w jakiej znalazło się Imperium w tym czasie. Dane nam jest towarzyszyć Maksyminowi na północy walcząc z napierającymi na granice Germanami; w Afryce obserwujemy jak wojska pod dowództwem Gordiana Starszego walczą z nomadami Nuffuziego; na wschodzie w Mezopotamii, odpieramy wraz namiestnikiem Pryskusem najazd zwycięskiej dynastii Sasanidów; a w Rzymie poznajemy świat politycznych intryg i sojuszy.

Trzeba przyznać, że na początku osoba nie znająca historii Rzymu może mieć duży zawrót głowy. Fabuła jest pełna różnych postaci, terminów i odniesień do wcześniejszych czasów. Na szczęście autor na końcu książki przygotował odpowiednie kompendium wiedzy w postaci słowniczka, spisu postaci i posłowia. Te dodatki stanowią istotną część książki – ponad 70 z liczącej 448 stron książki. Nie da się jednak ukryć, że jest to wspaniała baza wiedzy, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż autor starał się pisać maksymalnie w zgodzie z realiami historycznymi oraz, że ma wybitną wiedzę jako doktor historii antycznej i wykładowca na Oksfordzie.

Osoba zafascynowana antycznym Rzymem powinna potraktować tę lekturę jako istny majstersztyk. Widać ogrom pracy autora i znajomość ówczesnych realiów. Niekiedy czytelnik może poczuć się zagubiony ilością informacji, jednak nie powinno to przeszkodzić w śledzeniu fabuły. Pozycja jest jak najbardziej godna polecenia i w porównaniu do historii Ballisty oparta na faktach.

Cesarski tron. Żelazo i rdza

Harry Sidebottom

Cesarski tron. Żelazo i rdza

Twórca bestsellerowego Wojownika Rzymu powraca z serią, która zachwyci fanów Georgea R.R. Martina i Bernarda Cornwella!
Wiosna 235 roku. Świt nad Renem. Niespodziewane, brutalne morderstwo dokonane na cesarzu Aleksandrze i jego matce kładzie kres dynastii Sewerów.

Po raz pierwszy w historii rzymskiego imperium armia obwołuje cesarzem bohatera wojennego – Maksymina Traka. Kiedy bezlitosna wojna z barbarzyńcami na północy pochłania coraz więcej ludzi i pieniędzy, bunt oraz osobista tragedia doprowadzają cesarza do krwawej zemsty i na skraj szaleństwa.

Żelazo i rdza, powieść rozpoczynająca kolejny – po uznanym, bestsellerowym „Wojowniku Rzymu” – cykl Harry ego Sidebottoma, ukazuje świat okrutny, pełen intryg, namiętności, morderstw, zarazem jednak mocno zakorzeniony w historii.

Prozę Sidebottoma wyróżnia doskonałość warsztatu naukowego. – „The Times” Dynamiczna akcja i trzymający w nieustannym napięciu dramat. – „Guardian”.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów